Odlična free i besplatna Visual razvojna okruženja za C/C++

Započeo holodoc, 17.05.2009, 21:11

prethodna tema - sledeća tema

holodoc

Za one koji su zainteresovani za dobre alternative Visual Studio Express Edition razvojnom okruženju evo dva potpuno slododna i besplatna rešenja.


wxDevCpp - aktivan fork naslednik propalog DevC++-a. Sadrži ogroman broj alatki koje omogućavaju potpuno "visual" iskustvo. GUI je podržan wxWidgets bibliotekom koja se oslanja potpuno na operativni sistem što se tiče elementarnih  delova OS GUI-a. Sadrži jako moćan kompajler (MinGW nativno) kao i veoma kvalitetan debugger.





CodeBlocks - pomalo čudan kada je u pitanju organizacija GUI-a programa ali svakako vredan za pogledati. Sadrži veliki broj predefinisanih šablona za projekte koji koriste OpenGL, Win32, DirectX itd. Takođe koristi MinGW kompajler ali može da se koristi u kombinaciji sa bilo kojim drugim.

<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

marjan

Takođe glas za Code:Blocks. Po meni mnogo bolje/udobnije okruženje nego Anjuta (naročito v. 2.0) za razvoj pod Linuksom.
Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.

holodoc

Iako nisam nešto preterano više u desktop vodama moram da priznam da se sa CodeBlocks-om nisam baš dobro snalazio :) Nekako mi je delovao konfuzno iako moram da primetim još jednom da ima zaista mnogo dobrih funkcionalnosti i opcija. Uvek sam više bio za DevCpp-lika okruženja jer sa jedne strane ne razlikuju se nešto preterano ni od MS Visual rešenja.

Ono što se meni u celoj ovoj priči sviđa jeste da su okruženja potpuno slobodna i besplatna tj. da mogu da se koriste za komercijalnu upotrebu ako to neko želi. Takođe, pogodna su jer mogu, za razliku od novijih Microsoftovih rešenja, da se veoma lako i brzo iskoriste za učenje jezika tj. da na brzaka napišete konzolnu aplikaciju i pokrenete je. Na VS-u imate malko da se smorite sa manifestima i ostalim stvarima dok ne uspete da pustite baš onako čistu konzolnu aplikaciju s obzirom da sve ide preko .NET-a.
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

maxogm

Citat: holodoc  17.05.2009, 21:11
Za one koji su zainteresovani za dobre alternative Visual Studio Express Edition razvojnom okruženju evo dva potpuno slododna i besplatna rešenja.

Nemoj da mi ovu najbolju alternativu zaboravljaš  :D
http://www.eclipse.org/downloads/download.php?file=/technology/epp/downloads/release/ganymede/SR2/eclipse-cpp-ganymede-SR2-win32.zip

holodoc

Znaš li da sam se dvoumio da ga navedem ali rekoh sebi...Pa dobro... Za Eclipse valjda svi znaju :)
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

marjan

E, a NetBeans? ;)
BTW, stvarno je bezveze što se linkovi ne vide lepo :( Valjda se da srediti taj damn css ;)
Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.