Gde je Srbija na tehnološkoj mapi Evrope?

Započeo Marko Аcović, 09.09.2010, 12:47

prethodna tema - sledeća tema

Marko Аcović

Mislim da svi znamo gde smo.
Evo kratak clanak na tu temu: http://www.mikro.rs/main/index.php?q=vest&ID=13799.
Ocekujem komentare svih ucesnika foruma.

Siniša Ranđić

10.09.2010, 00:50 #1 Poslednja Izmena: 11.09.2010, 00:07 od rasin
Gledam fotografiju uz tekst i imam neodoljivu želju da nešto kažem, ali zaista se bojim da bih bio pogrešno shvaćen. Ali ću svakako pokušati da dam odgovor na postavljeno pitanje.


Mislim da svi u Srbiji dobro znaju gde je Srbija na tehnološkoj mapi Evrope. Međutim, ili se prave ludi ili su krajnje pokvareni kada to treba javno reći. Bojim se da pričom o postizanju tehnološkog napretka hodom svrha naniže nećemo daleko odmaći u pokušajima da stignemo razvijeni svet. Treba malo zasukati rukave, a ne od težnje ka novom praviti poligon za sticanje profita mnogo pre nego  što se taj naš trud dokaže u praksi.


Da bih to obrazložio poslužiću se jednom poštapalicom, koja me prati ravno tri decenije. ENTUZIJAZAM NEUPUĆENIH je ono što je svet vodilo napred. Da li je to nekada bila vera u nemoguće ili neki unutrašnji osećaj koji je ljude vodio ka visokim ciljevima, možda i nije bitno. Ali činjenica je da mnoge velike stvari koje danas baštinimo nisu nastale zato što je neko pred njihove tvorce razastro tepih od zelenih novčanica. Mislim da nema potrebe da navodim bizarne primere koji to potkrepljuju.


Zanimljivo je mišljenje i napori o stizanju na tzv. Šangajsku listu 500 najuspešnijih univerziteta sveta. Zar se zaista misli da će nam to 499 mesto doneti i mesto na tehnološkoj mapi Evrope i sveta. Ja bih voleo da je situacija obratna - nije me mnogo briga gde ću biti na toj i sličnim listama ako smo se izborili za mesto u tehnološkoj ligi. A sa druge strane ne treba biti previše vispren pa zaključiti da će nam tehnološka liga obezbediti i mesto u R&D društvu.


Čitajući tekst, koji je povod ovim razmišljanjima uočio sam jednu "malu" kontradiktornost - Comtrade je na bazi 5% rasta ostvario 100% povećanje profita. Da li je to posledica tehnologije ili dobro unovčene još uvek koliko - toliko jeftine ovdašnje radne snage. I naravno pitanje da li rad za tržište sveta predstavlja podizanje tehnološkog nivoa Srbije ili zemalja gde funkcioniše to tržište. Upravo hrabrost da se navedeni podaci javno iznesu predstavlja fini primer onoga što se u Srbiji naziva "opsena prostote", jer samo u slabomislećoj sredini ovako nešto može da ostavi utisak. Čak i oni koji su napravili navedeni profit, pošto dobiju određenu kompenzaciju biće zadovoljni, jer eto rade za veliki svet, a onda će se probuditi u našoj stvarnosti, koja donosi bolno otrežnjenje.


Rešenje je - zasucimo rukave i krenimo da ponovo izgradimo ovu zemlju, jer ako mi navikli na uspone i padove ne budemo ponovo dostigli zvezde, bar ćemo ako ništa drugo zaslužiti zahvalnost najmlađe generacije.

Adis A.

15.09.2010, 11:31 #2 Poslednja Izmena: 15.09.2010, 11:41 od Adis A.
CitatProfesor dr Branko Kovačević, rektor Beogradskog univerziteta, rekao je da u Srbiji godišnje diplomira oko 1000 IT stručnjaka, ali da je to nedovoljno, jer su potrebe veće, a mnogi koji su diplomirali na tehničkim fakultetima i dalje odlaze u inostranstvo.

Više me brine kakvo znanje imaju ti "IT stručnjaci". Mada o tome dovoljno govore fakulteti koji štancuju diplome a ne nude adekvatno znanje (IT), samo da bi opstali.



Siniša Ranđić

Citat: Adis A.  15.09.2010, 11:31
CitatProfesor dr Branko Kovačević, rektor Beogradskog univerziteta, rekao je da u Srbiji godišnje diplomira oko 1000 IT stručnjaka, ali da je to nedovoljno, jer su potrebe veće, a mnogi koji su diplomirali na tehničkim fakultetima i dalje odlaze u inostranstvo.

Više me brine kakvo znanje imaju ti "IT stručnjaci". Mada o tome dovoljno govore fakulteti koji štancuju diplome a ne nude adekvatno znanje (IT), samo da bi opstali.

Danas (27. septembra) si na Forumu postavio zanimljiv članak vezan za problematiku asemblerskih jezika. Kad bi se moglo čuti šta tih 1000 stručnjaka misli o onom što je izneto u pomenutom članku moglo bi se proceniti i nešto bliže reći o njihovom znanju.