.Net framework na linuksu

Započeo gagi, 10.11.2010, 01:11

prethodna tema - sledeća tema

gagi

Nema dileme da je .net izuzetno mocan framework u koga je ulozeno mnogo truda i rada (i novca naravno). Mada ga svi vezuju iskljucivo za Windows, postoji implementacija i pod Linuxom (sponzorisao Novell). Rec je o Mono projektu, koji se moze naci na http://www.mono-project.com (.Net implementacija i Mono IDE)
Probao sam ga i mogu reci da je, ako nista drugo, odlican za one kojima je mrsko da programiraju na M$ platformama a hteli bi da se malo poigraju sa LINQ-om.  :whistle2:

holodoc

Mono u suštini nije loš (a ni baš mlad) kome sudbina nije baš izvesna s obzirom na ne baš preterano oduševljenje koje izaziva u open source zajednici :) Ja kada sam ga poslednji put koristio (pre nekih 5-6 meseci) imao sam poprilično loša iskustva sa njim mada se situacija možda i popravila s obzirom da izlaze aplikacije koje su bazirane na Mono-u.

Po meni se opet nekako Mono čini kao neka vrsta mutanta kome se ne zna ni majka ni otac i radije bih video mogućnost portovanja dobrih frameworkova na Windows platformu nego bilo kakvu rabotu u suprotnom pravcu :)
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

gagi

Šta si pokušavao da uradiš i u čemu je bio problem? Poreklo Mono projekta je poznato, otac mu je Microsoft (.Net) a majka Novell. :-) Inаče zanimljivo je da vođa Miguel de Icaza (autor Midnight Commander-a i jedan od pokretača GNOME-a), interesantna ličnost koja ima titulu "Microsoft MVP" a istovremeno je jedan od najuticajnijih ličnosti u svetu open source-a. Što se samog Mono-a tiče on teško da će ikada raditi tako dobro kao pod Windowsom (isto kao što MS Office formati rade savršeno samo u MS Office aplikacijama). Na kraju krajeva, ma koliko se to nama sviđalo ili ne, M$ i dalje vodi celu igru i to krajnje dominantno tako da se (barem za sada) ne odričem njihovih tehnologija ako ništa onda barem kao nužno zlo.  :banghead:


holodoc

10.11.2010, 15:49 #3 Poslednja Izmena: 10.11.2010, 16:00 od holodoc
Imao sam problema sa stabilnošću aplikacija i pokušajima da neke stvari u kodu nateram da rade onako kako treba. Čini mi se da su me baš neuspešni pokušaji konekcije na MySQL naterali da potpuno uklonim Mono jer i ono malo slobodnog vremena koje uspem da iskamčim za eksperimentisanje gledam da ne provedem u pokušajima da shvatim zašto tako neke trivijalne stvari ne rade :) Dakle osnovni problem koji sam ja u tom trenutku video u Mono-u sa tehničke strane su bagovi i nedovršenost frameworka a da li su to kasnije popravili ne mogu da tvrdim jer sam se nekako baš zbog tih loših iskustava distancirao od Mono-a. U stvari možda bih nekako i mogao da zažmurim na tako neke trivijalne stvari koje su "škripale" u samom frameworku ali ono što me je ipak dovelo do ivice je loš dibager u MonoDevelop-u (koji je ako ćemo iskreno i jedini IDE koji vredi čemu za Mono) a dibagovanje iz konzole...Heh... Taj deo profesionalnih sportskih aktivnosti sam ipak prerastao za alate koji treba upravo da me spreče da aplikacije kompajliram iz konzole :)

E sad ako po strani ostavimo kompletnu raspravu oko tehničkih karakteristika Mono-a na scenu stupa ono što u open source zajednici izaziva najviše briga kada se pomene njegovo ime - licenca i kasniji potencijalni problemi i posledice ukoliko se Microsoft odluči da "usvoji" pravo na patente za stavke implementirane u Mono-u ili naprasno reši da promeni licencu. Jednostavno kada neko pokušava da napravi funkcionalnu kopiju nečega što je stopostotna intelektualna svojina kompanije sa reputacijom kakvu ima Microsoft (pa čak i ako se to kopiranje zasniva na nezavinsom i potpuno autorskom radu) uvek se postavlja pitanje šta raditi ukoliko se uslovi licenciranja kasnije promene. Jeste tačno je da je Microsoft jedan od roditelja kada sam se našalio sa izjavom "ne zna se ko mu je otac a ko majka" ali njom sam hteo da ukažem na činjenicu da je Novell u stvari bio taj koji je celu stvar oko Mono frameworka potencirao dok je Microsoft očiglednu tu video odličnu priliku da se poigra sa open source zajednicom i napravi mali eksperiment.

Svi se ovde sećamo OpenSolarisa i kako je kao open source projekat neslavno prošao kada je kormilo u Sun-u preuzeo Oracle zar ne? :) Ista stvar može da se desi koliko sutra i sa Mono projektom jer ljudi jednostavno ne shvataju da open source u korporativnom svetu često nema isto značenje kao u slučaju sitnih i nezavisnih amaterskih aplikacija. Da stvar bude gora upravo to mešanje korporativnog sveta u svet open source-a je dovelo do toga da se stvari oko open source-a dodatno iskomplikuju i da advokati budu aktuelniji u celoj priči od samih developera jer je sve počelo da se svodi na dualne ili višetipske licence od kojih se svaka tumači na način i u vreme koje je pogodno advokatima. Ljudi treba da shvate da je open source svet isto toliko opasan koliko i koristan jer upravo to komunističko shvatanje "svačije i ničije" je stavka koja se valjda dovoljno puta pokazala kao tragična u ljudskoj istoriji.

Što se tiče Microsfota... Microosft je i dalje jedna od najdominantnijih kompanija u softverskoj industriji ali za razliku od prethodne decenije kada je po tom pitanju bio apsolutni vladar u poslednjih nekoliko godina izgubio je tu titulu upravo zbog svoje zatvorenosti, krutosti i odustva osećaja da mora da se prilagodi aktuelnoj situaciji. Ne uzimajući u obzir serversko tržište jedina tri proizvoda na kojima Microsoft danas zarađuje su Windows, Office paketi i gejmerski segment zasnovan na izdavanju igara i prodaji XBox konzola. Mislim da ne treba posebno komentarisati činjenicu da se Microsoft odlučio da izbaci prvi funkcionalan Windows posle XP-a i tako popravi reputaciju oštećenu izadavanjem Viste a navode da će Internet Explorer 9 biti prvi browser koji će u potpunosti poštovati CSS3 specifikaciju (i to zaista nije bajka pošto već aktuelna beta postiže skor 95/100 na Acid3 testu što je za ceo poen više od Firefoxa :>) i savremene standarde neću ni da komentarišem :) Već samo to je indikacija da je Microsoftu konačno došlo iz "donjeg dela leđa gde leđima prestaje časno ime" u glavu  i da je primoran da počne sa otrežnjenjem i prilagođavanjem svetskim tokovima jer je upravo zatvorenost i neprilagođenost okolini uvek bila glavni uzrok za propast velikih soft/hard kompanija i to bez obzira koliko su se visoko vinule u toku svog postojanja (i dan danas ne mogu da prežalim Commodore koji je uprvo zbog toga skončao - RIP Commodore  :(()

EDIT: Da ne bude zabune ne spadam ni u jednu grupu Microsoft / GNU/Linux zealota tako da ako se u ovoj mojoj poruci negde nazire nešto što bi moglo da posluži kao indikator da to jesam samo da znate da nije tačno. Veoma sam otvoren kada je u pitanju softver i ne zazirem od korišćenja bilo čega što će mi pomoći da brže i efikasnije privedem posao kraju. Poenta je samo da tu i tamo volim često da porazmislim o potencijalnim kontraindikacijama svega što koristim a to obično znači da umem da udavim tekstom/pričom itd. :D
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

gagi

Citat: holodoc  10.11.2010, 15:49

E sad ako po strani ostavimo kompletnu raspravu oko tehničkih karakteristika Mono-a na scenu stupa ono što u open source zajednici izaziva najviše briga kada se pomene njegovo ime - licenca i kasniji potencijalni problemi i posledice ukoliko se Microsoft odluči da "usvoji" pravo na patente za stavke implementirane u Mono-u ili naprasno reši da promeni licencu. Jednostavno kada neko pokušava da napravi funkcionalnu kopiju nečega što je stopostotna intelektualna svojina kompanije sa reputacijom kakvu ima Microsoft (pa čak i ako se to kopiranje zasniva na nezavinsom i potpuno autorskom radu) uvek se postavlja pitanje šta raditi ukoliko se uslovi licenciranja kasnije promene. Jeste tačno je da je Microsoft jedan od roditelja kada sam se našalio sa izjavom "ne zna se ko mu je otac a ko majka" ali njom sam hteo da ukažem na činjenicu da je Novell u stvari bio taj koji je celu stvar oko Mono frameworka potencirao dok je Microsoft očiglednu tu video odličnu priliku da se poigra sa open source zajednicom i napravi mali eksperiment.

.NET je ECMA/ISO standard a napore u razvoj .NET-a pored M$-a su uložili i HP i čini mi se Intel. Naravno ni govora o tome da je sve dostupno i objavljeno u okviru standarda. Slažem se da se uvek postavlja pitanje da li će Microsoft postavitii nogu i srušiti celu ovu priču (čuvena M$-ova EEE strategija - embrace, extend and extinguish) ali i ja mislim da su i oni naučili lekcije iz prošlosti. Na stranu sve ovo ako neko želi da se igra sa sharp-om a neće na Windows Mono je pravo rešenje.  B-)