Promena default fontova u Java JRE?

Započeo holodoc, 23.11.2010, 15:57

prethodna tema - sledeća tema

holodoc

Do sada sam nekako mogao i da živim sa ovom stavkom ali od kako sam skoro potpuno prešao na NetBeans platformu (bogo koliko su unapredili ovaj IDE  :>) imam problema sa prevelikim fontovima u Java aplikacijama.

Po defaultu izgleda da Java koristi svoje Lucida fontove ali meni je potrebno da mogu da kontrolišem veličinu i tip fonta da bi IDE mogao da liči na nešto jer ovako sa slovima za kratkovide sa dioptrijom 5 nije nikakav problem da čitaju kod sa ekrana :)

Jel uspeo neko da pronađe uspešan način da promeni fontove u Java JRE, ciljam posebno na Linux (Ubuntu u ovom slučaju)? Probao sam sve živo od ručnog editovanja fontconfig.properties fajla pa do ne znam ni ja više čega. Jednostavno ne radi. Jel pošlo nekom za ruku da reši ovaj problem pošto Oracle bezdušno ignoriše ovaj problem na koji se ljudi redovno žale.
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

Zepi

Koji NetBeans koristis i koji JDK koristis pa imaš probleme?

NetBeans mi je verzije 6.5 a jdk 1.6.21 i nism primetio neke promene,
mada se u javi više bavim web programiranjem pa možda nisam ni obratio pažnju na to.

Na ovaj link sam naleteo na netu
http://edn.embarcadero.com/article/29991

Možda pomogne.

holodoc

Citat: Zepi  23.11.2010, 18:33
Koji NetBeans koristis i koji JDK koristis pa imaš probleme?

NetBeans mi je verzije 6.5 a jdk 1.6.21 i nism primetio neke promene,
mada se u javi više bavim web programiranjem pa možda nisam ni obratio pažnju na to.

Na ovaj link sam naleteo na netu
http://edn.embarcadero.com/article/29991

Možda pomogne.
Da ali ovo je tutorijal o tome kako koristiti proizvoljen fontove za aplikacije rađene u Swingu i AWT-u a meni treba informacija o tome kako promeniti default fontove JRE-a :) Da pojasnim još malo. Ne treba mi da se promene fontovi u samom IDE-u za bojenje sintakse i sl. već za menije programa pri vrhu recimo koji su mi najkritičniji jer se apsolutno ništa ne vidi od opcija u menijima zato što nad fontovima nije uključen anti-alias što je opcija koja se garantovano podešava u nekom od fajlova za konfigurisnaje fontova u JRE. Inače probao sam i sa forsiranjem _JAVA_OPTIONS funckija da forsiram anti-aliasing ali ništa se jednostavmo ne dešava.

U svakom slučaju nije da mi je ovo baš toliko hitno jer mogu da radim i u Windows-u samo što mi je na Linuxu mnogo bolje raditi zbog lakeg rada sa PEAR-om i recimo sistemima za verzionisanje. Da ne spominjem da je odziv Apache-a na Linuxu trenutan :)
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

holodoc

I ovaj problem sam uspeo nekako da rešim na kraju čačkanjem podešavnja izgleda GNOME-a s obzirom da sam na sledećoj adresi http://wiki.netbeans.org/FaqFontSize naišao na korisnu informaciju da ako se koristi default GTK tema nijedna direktiva za promenu veličine fontova neće uticati na to kolika će biti veličina fontova u IDE-u.

Rešenje je bilo da umesto originalne Ambiance teme koju koristi Ubuntu 10.10 (prevelika slova i crna pozadina menija) napravim svoju sopstvenu temu i u okviru nje smanjim veličinu fonta na nivou sistema i postavim da pozadina menija bude svetla (skoro bela). To je rešilo problem sa odvratnim slovima u menijima (a i programu kad smo već kod toga).

Alternativa je bila da se koristi neka druga "Look and Feel" tema u okviru kojih može da se koristi "--fontsize" direktiva ali iskreno sve do jedne od tih tema su poprilično ružne (ništa novo za Javu :D)

<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php