DA LI ŠTAMPANE PUBLIKACIJE TREBA DA IDU NA ĐUBRIŠTE?

Započeo Siniša Ranđić, 25.11.2010, 22:10

prethodna tema - sledeća tema

Siniša Ranđić

Moram priznati da će ovo pitanje kod nekih, pre svega zbog upotrebe reči đubrište u najmanju ruku izazvati nelagodnost. Međutim, o pitanju da li su knjige i druge štampane publikacije stvar prošlosti odavno razmišljam. Lično nemam dilemu, jer i dalje više volim da pred sobom imam štampani materijal, nego da zurim u ekran monitora. Ne bih posebno i dodatno obrazlagao sopstveni izbor, jer on ne isključuje čitanje i informacija, potrebnih da se reši neki problem ili došlo do željene informacije u elektronskom obliku. Iako na svojim računaraim ili nekim od medijuma za pamćenje imam mnogo više "elektronskih" knjiga moram da priznam da bih više voleo da ih imam u štampanom obliku. Ako ništa drugo radi se o jednom civilizacijskom dometu.


Pitanje sam postavio, jer sam juče na Fakultetu u kutiji u kojoj je bio odložen papirni otpad namenjen prodaji Fabrici hartije našao više od 10 primeraka časopisa koje izdaje udruženje IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) koje je najveće profesionalno udruženje na svetu u oblasti elektrotehnike i ne samo elektrotehnike. Verovatno je neko od kolega kod koga su se ti časopisi nalazili smatrao da su časopisi iz godišta 1999., ali i 2004. odveć "stari" da sadrže zastarele informacije i da mogu da idu na đubrište. Istina je da se IEEE trudi da digitalizuje svoje publikacije i da ih na taj način učini dostupnim inženjerima širom sveta (naravno uz odgovarajuću naknadu), ali još jednom da postavim pitanje DA LI JE OVAKAV POSTUPAK OPRAVDAN i usudiću se da pitanje dopunim DOSTOJAN NEKOGA KO PRETENDUJE DA U NAJMANJU RUKU BUDE ISTRAŽIVAČ. Naravno pokupio sam sve časopise koje sam uspeo da iskopam među ostalim hartijama (žao mi je ako nisam uspeo da nađem sve) i odneo ih u Laboratoriju. Naćiće se mesta i za njih. I setih se jedne ratne pripovesti u kojoj autor opisuje kako je na zgarištu kuće u nekoj bosanskoj zabiti tokom II svetskog rata našao Turgenevljeve "Lovčeve zapise". Koliko sam ljubavi osetio u rečima "Uzeo sam dragu knjigu, otresao prašinu. Kako li je ona dospela ovde ...". Nameću me se neke misli, koje bi nažalost izašle iz konteksta ovog Foruma ...

Adis A.

Lično, više preferiram da odštampam neki duži tekst koji želim da pročitam.
Pored mogućnosti pojave sindroma kompjuterskog vida, postoje još neke stvari. U dokumentarnoj emisiji "Why reading matters", čak se i navodi istraživanje koje je pokazalo da se pri čitanju književnog dela u elektronskoj formi ne može postići isti doživljaj kao pri čitanju u štampanom izdanju.


marjan

Drugačija je percepcija kada se čita sa ekrana, naročito ako duže traje, a stolica nije udobna :) Postoje ta istraživanja o broju fikasacija oka u zavisnosti od prikaza teksta na ekranu i sl...
Elem, e-book čitači se prodaju sve više, a i sve jeftiniji su: kažu da e-mastilo daje gotovo autentičan prikaz kao papir, a svakako mnogo bolji nego LCD.

U svakom slučaju, bolje da se bar reciklira, šume se ionako desetkuju.
Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.

gagi

26.11.2010, 15:42 #3 Poslednja Izmena: 26.11.2010, 15:46 od gagi44
Zaista me zanima kome li je palo na pamet da baci takvu literaturu? O kvalitetu rada IEEE organizacije (najveće strukovne organizacije na svetu) i o vrednosti onog što oni objavljuju ne treba diskutovati i sigurno da onaj ko smatra njihove časopise bezvrednim neće nikada daleko dogurati u svom istraživačkom radu.

Po pitanju "hard copy" vs "soft copy" ja sam uvek za štampanu verziju. Kada je potrebno da detaljno upoznam neki standard ili specifikaciju obično štampam jer zaista ne mogu da sedim ceo dan za računarom i čitam dokumentaciju a da pri tome budem maksimalno koncentrisan. Baš zato što više cenim štampane verzije već duže vreme pratim razvoj e-reader-a. Nisam imao prilike da ih uživo vidim (već su stigli na naše tržište po ceni od 200+ e) ali na osnovu toga što sam pročitao deluje da će biti dostojna zamena štampanoj verziji. Procene su da će sledeće godine to tržište premašiti jednu milijardu dolara a već krajem sledeće godine očekuju se čitači po ceni manjoj od 100$. Na tom polju tehnologija napreduje munjevito pa pored e-Ink tehnologije imamo i Qualcomm-ovu Mirasol tehnologiju ( http://www.mirasoldisplays.com ) koja prikazuje slike u boji. Pre par meseci kada sam čitao o toj tehnologiji velika mana je bila maksimalna veličina displeja koja je bila dosta manja od e-ink-a.

Pored nekih prednosti koje štampane verzije imaju (mogu da podglave vrata, efikasno eliminišu komarce, pomazu pri transportu masnog bureka...  :D) , postoji i jedna velika mana koju je Marjan spomenuo - uništavaju šumu. Dosta ljudi se brine o ovom problemu a često mi se dešava da primim mail u  kome na dnu stoji slika drveta i piše "Go Green! Please don't print this e-mail unless you REALLY, REALLY need to."

P.S. Javiću vam utiske kada pročitam svoju prvu knjigu na e-book-u.  :)



marjan

Jesi li već namerio neki konkretan reader? I ja se kanim da kupim...
Što se tiče IEEE izdanja, moram malo da relativizujem: IEEE Spectrum je jedan od časopisa koji se isporučuje svakog meseca u okviru osnovne pretplate. Primao sam i sam taj časopis: članci su miks popularne nauke i stručne literature, obim izdanja je skroman. To je nešto što se prelista, pročita ponešto zanimljivo i odlaže, katkad i baca.
Za "konkretne" časopise (određenog society-a) ne kažem ništa, ali ako su 10+ godina stari..., to sigurno višestruko umanjuje njihovu direktnu upotrebnu vrednost, a eventualno povećava kolekcionarsku.
Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.

gagi

Nisam merkao tačan model jer su mi delovali preskupo, ali sada mi se čine dostižnim pa bih pogledao šta ima po našim radnjama.

holodoc

Citat: marjan  26.11.2010, 16:00Jesi li već namerio neki konkretan reader? I ja se kanim da kupim...
Kod nas većina ljudi koja se odluči da kupi neku od ovih, još uvek preskupih igrački, odlučuje se za Amazon Kindle i onda koristi konvertore tipa Calibre jer je Kindle poprilično ograničen formatima koje može da čita. No to nije najveći problem kod Kindle-a već carina i špedicija koje umeju ponekad da same dostignu skoro istu cenu kao uređaj pa se kupovina ponekad zaista ne isplati.

Evo dva linka ka tekstovima kolega koji se isključivo bave distribucijom kancelarijske opreme i ovakvih džidža-bidža pa možete da prosudite kakva je situacija po pitanju e-readera bila kod nas pre samo dva meseca.

http://www.sk.rs/2010/09/sktd06.html
http://www.sk.rs/2010/09/sktd07.html
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

marjan

Kod nas su već neko vreme na tržištu prisutni Prestigiovi modeli, edicije Libreto. Solidno se prodaju, jeftinija varijanta košta oko 100, a skuplja oko 170 ojra.
Dopremiti iz USA jeste poduhvat, stoga već "pikiram" jednog poznanika koji na proleće dolazi u SR ;)
Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.

holodoc

Citat: marjan  26.11.2010, 23:59
Kod nas su već neko vreme na tržištu prisutni Prestigiovi modeli, edicije Libreto. Solidno se prodaju, jeftinija varijanta košta oko 100, a skuplja oko 170 ojra.
Dopremiti iz USA jeste poduhvat, stoga već "pikiram" jednog poznanika koji na proleće dolazi u SR ;)
Pa da... Stari dobri šverc-komerc bez koga se izgleda na Balkanu ne može :)
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

marjan

Eto, tako se uništava naša, ionako krhka ekonomija.
Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.