Ponovo o Danima računarstva na TEHNIČKOM FAKULTETU

Započeo Siniša Ranđić, 19.12.2010, 11:56

prethodna tema - sledeća tema

Siniša Ranđić

Iako već punih pet godina pokušavam da na tehničkom fakultetu organizujem manifestaciju koja bi u svom fokusu imala RAČUNARSTVO moram da priznam da nisam bio uspešan u tome. Pre dve godine sam na Forumu otvorio temu sa tom problematikom, ali sem podrške od jednog bivšeg i jednog tadšnjeg studenta nije bilo drugih odgovora. U kuloarima svi su načelno pozdravljali takvu inicijativu, ali izostali su konkretni predlozi i komentari.


Pre nekoliko dana inicijativa za pokretanje ovakve manifestacije došla je od jedne bivše studentkinje, Vinke Simović i ja evo ponovo aktuelizujem ovu ideju. Možda za nju imam i dodatni motiv, a to je 10 godina rada Laboratorije za računarsku tehniku. Naime 21. januara 2001. godine dobili smo ključeve od prostorije 022 u kojoj smo tada zatekli 3 stara kancelarijska stoja i 11 tzv. "dekanskih" stolica. Posle smo uz malu pomoć prijatelja uspeli da se proširimo i na prostoriju 020. Bez želje da sada previše pričam o Laboratoriji reći ću samo jdenu rečenicu - nadam se da smo opravdali to što koristimo tih 50 - ak kvadrata u suterenu Fakulteta.


Kao što sam već negde napisao do 30. septembra 2010. godine na Tehničkom fakultetu je diplomiralo 122 inženjera računarstva. U okviru podforuma Diplomski radovi priložio sam spisak svih do tada diplomiranih studenata računarstva. Pokušaću da do kraja ove godine, tj. u narednih destak dana da napravim bazu podataka u koju bih uneo sadašnje radne i životne koordinate tih diplomiranih inženjera, jer želim da imam mogućnost da im direktno šaljem sve informacije o događanjima na Tehničkom fakultetu. U sklopu toga biću i u mogućnosti da ih obaveštavam o toku priprema za Dane računarstva Tehničkog fakulteta, koji bi konačno trebali da zažive u 2011. godini.

Marko Аcović

Hajde da malo konkretizujemo stvari. Fakultet bi tu mogao malo da pripomogne. Mogle bi da se naprave pozivnice (elektronske i one u papirnoj formi) i da se posalju na adrese svih (ili bar vecini, bitno je da se krene) svrsenih studenata sa racunarske tehnike. U pozivnici bi mogla da se nalazi klauzula gde bi se od ljudi trazilo da do odredjenog datuma potvrde da li su u mogucnosti da dodju. Ovo bi i Vama pomoglo da se bolje organizujete. Paralelno sa tim, trebalo bi videti sa rukovodstvom fakulteta da se u tog dana (21.01.2011.) obezbedi slobodan amfiteatar kako bi svi koji su potvrdili mogli lepo da se smeste.

Sad videh da je 21.01. petak. Ukoliko taj datum nije pogodan za vecinu ljudi, onda bi moglo da se pomeri za subotu 22.01.

Napominjem da je jako bitno da i fakultet ucestvuje u ovome, jer mnogo lepse zvuci ako u pozvnici npr. stoji: "Tehnicki fakultet u Cacku i Laboratorija za racunarsku tehniku Vas pozivaju da prisustvujete..."

Sta mislite?

Siniša Ranđić

Apsolutno se slažem da bi u celoj priči oko Dana računarstva trebalo da učestvuje i Tehnički fakultet kao institucija. To bi svakako dalo dodatnu ozbiljnost poduhvatu. Ja sam 10 godina Laboratorije naveo samo kao dobar povod, ali nisam mislio da treba da održavanje manifestacije vežemo za taj datum, jer se bojim da postoje dva dobra razloga zašto nije realno da se sve organizuje u januar 2011. godine.


Prvi razlog je što ja imam isplaniran svaki dan do 31. decembra 20101. godine i bojim se da bi mi još jedna ozbiljna obaveza bila sam "teret" koji sam ne bih mogao da iznesem u tom periodu. Pogotovu što Fakultet ne radi prvih 10 dana u januaru, što znači da bi ceo posao morao da se uradi od 10 do 20. januara. Drugi razlog je što zimsko vreme nije baš najpogodniji period za jednu ovakvu manifestaciju, krajnje je neizvesno kakvo vreme može da bude tih dana. Osim toga 20. januar je Jovanjdan, jedna od najvećih slava tako da je pitanje koliko bi ljudi došlo. Ja bih se ipak zadržao na terminima MAJ ili SEPTEMBAR.


Inače planiram da povodom obelažavanja 10 godina Laboratorije napravim neke prigodne suvenire, npr. majce sa i šolje sa znakom Laboratorije. Ali o tome ću da porazmislim narednih dana. Takođe voleo bih da raspišemo i konkurs za najbolji studentski diplomski rad ili projekat. Očekujem predloge po tom pitanju.

Zepi

Definitivno ovako nešto bi trebalo organizivati.

Broj diplomaca raste a i sve više njih je na odgovornim radnim mestima. Neki od njih bi mogli i da svoj rad i iskustva,
a i svima ostalima bi bilo interesanto da znaju kome mogu da se obrate u slučaju neke problematike.

Što se tiče termina održavanja, iako januar ima simbolično značenje mislim da bi sigurno bio promašaj.

Mislim da bi MAJ bio najpogodniji za održavanje i vremenski a i što se tiče nekih obaveza.

Ova ideja o konkursu za najbolji diplomski rad je veoma interesantna i mogla bi da postane standardni deo skupljanja narednih godina.

gagi

Podržavam ovakvu ideju. Januar definitivno nije dobar izbor jer sigurno da bih dobro razmisio da li da krenem put Čačka ako sneg veje ili je put zaleđen. Takođe radni dan je loš izbor jer poslodavci i nisu baš srećni kad im radnici nisu na poslu. :-) 

Marko Аcović

Ok, izgleda da smo postigli konsenzus misljenja sto se tice meseca odrzavanja.  :)
Onda treba da se tempiramo za maj. U maju imamo cetiri subote kad bismo mogli da se okupimo:

  • 07.05
  • 14.05
  • 21.05
  • 28.05
Ovo znaci da bi u martu vec trebalo da krenu pripreme kako bi sve bilo spremno na vreme.

Sto se tice konkursa za naj diplomski rad, apsolutno podrzavam ideju. Ovde bi trebalo definisati
kriterijume na osnovu kojih bi se ocenjivali radovi studenata. Na primer, koliko je neki diplomski rad primenjiv
u praksi. Da li se u izradi istog koriste najsavremenije tehnologije i sl.

gagi

Zašto se ograničiti na diplomski? Zar ne bi mogli svi studenti da dobiju šansu i pošalju svoj rad pa čak i predloge i ideje. Nikad ne znaš šta od toga na kraju može da ispadne. :-)

Marko Аcović

Sto se mene tice nemam nista protiv. :) Svi radovi/ideje/misljenja su uvek dobrodosli. Svaka inicijativa od strane studenata treba da bude nagradjena.

gagi

Citat: marko_gm  19.12.2010, 21:15
Svaka inicijativa od strane studenata treba da bude nagradjena.

Da li  postoji mogućnost da se prikupe neka novčana sredstva za nagrade?       




Marko Аcović

CitatDa li  postoji mogućnost da se prikupe neka novčana sredstva za nagrade?

Mislim da bi ovo najbolje moglo da se izvede ukoliko bi se ostvarila saradnja izmedju TFC-a sa jedne strane i firmi sa druge. Fakultet tesko da bi mogao sam da isfinansira sve to. Ovako bi se spojilo lepo sa korisnim. Vece je pitanje ko bi bio kadar sve to da organizuje i poveze fakultet sa privredom. Na to pitanje bih voleo da dobijem odgovor.

holodoc

Citat: gagi44  19.12.2010, 21:34Da li  postoji mogućnost da se prikupe neka novčana sredstva za nagrade?
A gde su stara dobra vremena kad se sve radilo za prestiž, slavu i popularnost kod ženskog dela populacije :^o 
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

Marko Аcović

CitatA gde su stara dobra vremena kad se sve radilo za prestiž, slavu i popularnost kod ženskog dela populacije

Mislim da su ta vremena prosla :). A i ne mozes da uradis ni jedan ozbiljniji projekat bez malo veceg ulaganja.

Siniša Ranđić

Mislim da se slažemo oko većine ideja koje su ovde iznete. Slažem se da diplomski radovi n treba da budu jedina "tačka nagomilavanja" za stimulisanje aktivnosti studenata. Ako se malo pažljivije pročitaju neke moje ranije teme mogu se naći ideje za izradu studentskih projekata, nezavisno od tekućeg nastavnog procesa i izrada studentskih istraživačkih radova koji bi bili publikovani preko WEB prezentacije Laboratorije (nadam se da ćemo uskoro imati ponovo tako nešto) ili u skladu sa procenom o kvalitetu poslati na neku od domaćih ili međunarodnih konferencija koje primaju studentske radove.


Ja mislim da za početak aktivnost studenata treba da bude nagrađena, makar simbolično. Kad se stvari uhodaju i pokaže se da sa TFC izlaze interesantni i praktični radovi onda se može to prezentirati privredi. Danas svi vole da prvo vide rezultate. Na ovaj način bi se sami studenti predstavili javnosti, što je svakako najbolja preporuka, bolja od svakog CV.

st.iv

Ne znam koliko pravo glasa imam, obzirom da nisam diplomirani, ali ajde da se i ja umešam u ovu "Admin diskusiju", slažem se da bez ulaganja skoro da se ništa, bar u današnje vreme, ne moze uraditi. Sa druge strane, iako mi je to najmrskije na svetu da priznam, ali bez dobrog menadžera (CEO), skoro da je svaki "veći" projekat osuđen na propast. Govorim iz ličnog iskustva, dobar CEO je zakon, bar što se tiče programiranja, možete da imate 10  Bil G. na projektu, ali ako nemate jednog koji će da zauzda ego svakog od njih, ode mast u propast.
Ideju o okupljanju, pa makar samo i zbog druženja, totalno podržavam, većina nas trenutno ima poslove i porodice, i samim ti socijalna nota koja je postojala iz studentskih dana se totalno izgubila.

Što se tiče nudjenja "na uvid" diplomskih i sutdentskih radova firmama, imam samo jedno da kazem: Teško da neko može napraviti Facebook još jednom.

Da bi neka firma pristala da joj sudenti rade projekta ili deo njega, ovde prvo fakultet, a prvenstveno mislim na lična poznanstva profesora, moraju da odigraju ključnu ulogu. Znam sigurno da takvi poslovi ne mogu Bog zna koliko da se naplate(studente niko ne uzima za ozbiljno),ali definitivno mogu. Ovo bi značilo da bi najveći teret morala da podnese mala grupa dobrih programera, dok bi se ostali uz njih obučavali. Ova grupa bi definitivno morala da bude plaćena.
I na kraju ideja...kao najbitniji segment svega, šta ponuditi našoj, totalno za softver zatvorenoj, zemlji, pa verovatno malo toga, ali trenutno pisanje drajvera u c++ je poprilicno profitabilno, sad samo treba naći firmu koja možda radi i outsorsing zašto da ne... e ja se raspisah, toliko od mene.

Do skorijeg vidjenja, POZDRAV!


Siniša Ranđić

21.12.2010, 19:43 #14 Poslednja Izmena: 21.12.2010, 19:47 od Siniša Ranđić
Srećom nisam mislio na projekte u kojima bi studenti radili projekte za firme, jer je to jako komplikovano sa organizacionog stanovišta. Morali bi da imamo mnogo bolje osvojenu tehnologiju realizacije bilo koje vrste projekata, mnogo toga na višem nivou. A bojim se da nam nedostaje i dobar CEO, koji će to da organizuje i vodi.


Ja sam mislio na izradu projekata u okviru Laboratorije za računarsku tehniku u okviru kojih bi studenti realizovali različite sisteme (hardverske, softverske, ...) pre svega za potrebe same Laboratorije. A zatim učestvovali u realizaciji prototipova različitih uređaja, koji se rade u Laboratoriji i koji bi se testirali u konkretnoj primeni. Ove projekte ja vidim pre svega kao način da se studenti upoznaju i steknu određena iskustva u:

       
  • Definisanju projektnih zadataka;
  • Izradi idejnih rešenja;
  • Razvoju hardverskih podsistema;
  • Razvoju softverskih aplikacija;
  • Izradi tehničke dokumentacije;
  • ...
Naravno sve što bi bilo komercijalizovano iz takvih radova podrazumeva da svi učesnici, pa i studenti koji su učestvovali u realizaciji takvih projekata treba da budu učesnici raspodele potencijalnog prihoda.

Inače, susrete bivših studenata RT na Tehničkom fakultetu između ostalog vidim i kroz njihovu socijalnu funkciju. Ko će bolje preneti iskustva iz prakse od onih koji su prošli kroz Tehnički fakultet, upoznali se sa načinom njegovog rada, dakle znaju sve što nedostaje obrazovnom procesu na njemu. Ja nikako ne stavljam rad Laboratorije u prvi plan, tj. ovi susreti nisu tu da bi se mi koji smo ostali ovde hvalimo svojim rezultatima, već da čujemo od bivših studenata šta treba promeniti, odnosno šta raditi u narednom periodu da bi oni bili jednostavno bolji.