Dani računarstva na Tehničkom fakultetu - Korak u novu deceniju

Započeo Siniša Ranđić, 03.04.2011, 23:58

prethodna tema - sledeća tema

daxmirkovic

E a pazi ovo... ja cu naci 5 ljudi koji bi nesto pokusali da promene... Ali na mojih 5 dolaze 25 onih kojima je ovo usputna stanica, kao sto je neko vec rekao "poligon za dobijanje diploma"... Ja iskreno planiram da ostanem u Srbiji, i da pokusam ovde nesto da doprinesem... Najlakse je reci kako je ovde nemoguce i otici...
Planiram da ovde upisem master studije, i ako budem uspeo u tome, pokusacemo nesto da promenimo...
Veliki problem racunarske tehnike je sto najlepse predmete na smeru predaje po meni nekompetentan profesor. Ja znam da nemam pravo ovo da pisem ali ja moram to da kazem... Nama treba bolji profesor programiranja !!!

Marko Аcović

Neka vas ima i 5 ali 5 odlucnih koji su voljni da nesto promene. Ostali ce se pridruziti vremenom.

CitatVeliki problem racunarske tehnike je sto najlepse predmete na smeru predaje po meni nekompetentan profesor. Ja znam da nemam pravo ovo da pisem ali ja moram to da kazem... Nama treba bolji profesor programiranja !!!

Ti i ostale kolege sa smera imate sva prava da trazite bolje! Profesori i fakultet postoji zbog studenata! Delim tvoje misljenje da na racunarskoj tehnici programiranje treba da predaje kvalitetan profesor. Trenutna situacija po tom pitanju je, blago receno, zalosna.

To sto si spomenuo je jedan od problema i to jasno i glasno treba kazati. Treba izaci pred fakultet sa zahtevom da se taj problem resi.

gagi

Citat: daxmirkovic  14.06.2011, 15:04
Nama treba bolji profesor programiranja !!!

Ako je isti koji je i meni predavao, srecno ti bilo - mislim da je covek promasio zanimanje. I ja se slazem da treba da se borite za promenu ali sam pesimista po pitanju ishoda - koliko ljudi je spremno da se bori za vece znanje (a manju prolaznost)??? Vecina njih jedva ceka da dobije to parce papira pa da se preko veze zaposli u drzavnu administraciju. Ukoliko ti zelis da uradis nesto i uspes u svojoj struci onda pocni odmah sam da se usavrsavas. Od profesora kao sto je ovaj slabo da ces nesto nauciti.

daxmirkovic

Citat: daxmirkovic  14.06.2011, 16:41

"koliko ljudi je spremno da se bori za vece znanje (a manju prolaznost)???"

Bravo... Stigli smo do srzi samog problema... Nema idealista, koji uvek treba da zahtevaju da bude bolje... Studenti se plase, imaju ovakva misljenja: "Samo da ja polozim ovaj ispit, svasta cu posle da mu izgovorim, a sta ce biti dalje ne interesuje me"...
Ja jos uvek nisam ispolagao kod njega sve, ostao mi je jos sajt da napravim iz Internet programiranja, ali opet hocu i smem da kazem sta smrdi...
Mada, generacije koje dolaze, 2008 pa na dalje... Nemaju nikakvu dozu zainteresovanosti... Samo bi se svadjali, isli kod prodekana za svaku sitnicu, a nikakve konstruktivne predloge nisu dali...
Nadam se da cemo uspeti bar nesto da promenimo...
[/quote]

vukasheen

Citat: daxmirkovic  14.06.2011, 15:04
Veliki problem racunarske tehnike je sto najlepse predmete na smeru predaje po meni nekompetentan profesor. Ja znam da nemam pravo ovo da pisem ali ja moram to da kazem... Nama treba bolji profesor programiranja !!!
Jako hrabra konstatacija kolega, ali bojim se i ne tako pametna.  Ljudi koji to trebalo da vide, neće videti ili će jednostavno prespavati I-). To je opštepoznata činjenica, čije ponavljanje neće ne malo zaljuljati fakultet, a kamoli probuditi nekoga ko tamo spava. Nadam se da ćeš proći bes posledica  =|| . Ne diraj ni ti Lava

Marko Аcović

I sta sad? Svi treba da cutimo kako ne bismo navukli gnev "velikih profesora". Svi koji su prozvani bi trebalo dobro da se zapitaju zasto su prozvani i sta to ne valja u njihovom radu.
Gledano iz ove perspektive, bolje je pomuciti se dok si na fakultetu i postaviti dobre osnove (posebno mislim na programiranje) pa kasnije manje lupati glavom.

Adis A.

Darko, na tvojih 5 računaj još jednog kolegu koji je željan promene i ne plaši se da iskaže svoje mišljenje. Kolegu, koji je položio do sada dva "oblika" programiranja, (Principi programiranja, Programski jezici) i dobio ocenu 10 iz oba predmeta. A svestan je da iza toga ne stoji pravo znanje. (10~6)

P.S. Kada već imamo pozamašan broj projektora na fakultetu treba ih iskoristiti, i to na primer za pomenutno programiranje.  Pustiti video zapise predavanja sa najboljih univerziteta. Raditi zadatke, projekte i slično. Sav taj materijal je dostupan i besplatan. Napraviti na neki način večernju školu programiranja. Na primer:

- Introduction to Computer Science and Programming, http://ocw.mit.edu/courses/electrical-engineering-and-computer-science/6-00-introduction-to-computer-science-and-programming-fall-2008/

-  Structure and Interpretation of Computer Programs, http://ocw.mit.edu/courses/electrical-engineering-and-computer-science/6-001-structure-and-interpretation-of-computer-programs-spring-2005/



daxmirkovic

Eto vidite, to je ono sto ja pricam... samo dok mi polozimo ispite, pa cemo se mi posle boriti da nam bude bolje... Ne moze tako, Ja i dok sam bio u srednjoj skoli, gde djak ima mnogo manja prava nego na fakultetu, pokusavao nesto da promenim. I uspeli smo, zajednickim snagama, da promenimo... Pricao sam sa dosta studenata, neformalno, na ovu temu... Svi su delili moje misljenje o tome kakav je neko... Ali kad sam spomenuo konkretne korake, tada sam doziveo razocarenje... Niko nikom nece da se zamera, pogotovu ako je taj drugi "mocniji" od njega... Letargija vlada ovom ustanovom...
Sad cu ovo malo iskarikirano reci, ali postali smo kao muzej vostanih figura, tu su osobe, ali zivota nema... :(
Odlicna ideja Adise, i sto je najbitnije lako izvodljiva...
A da i jos nesto... Vukasine, "lav" nije smeo da zaspi... :utata:

Marko Аcović

CitatA da i jos nesto... Vukasine, "lav" nije smeo da zaspi...
Bravo! To je sustina! :)

Sto se tice tih kurseva, secam se da dok sam ja bio na fakultetu imali smo organizovana predavanja u kasnijim poslepodnevnim satima na temu Linux operativnih sistema. Predavanja je drzao bivsi student TFC-a i mogu reci da su bila veoma posecena. Bilo je dosta zainteresovanih ljudi.

Ono sto hocu da kazem da uz malo dobre volje nesto slicno moze ponovo da se organizuje.

gagi

Svi oni koji jos uvek studiraju racunarsku tehniku treba malo da se zapitaju sa kakvim znanjem ce otici sutra na razgovor za posao i da li ce to znanje biti dovoljno da taj posao i dobiju. Tamo vas nece pitati imate li diplomu vec  sta znate. Bolje da prekinete san tom lavu nego da se vama snovi sruse zato sto niste znali elementarne stvari koje je neko trebao da vas nauci.

Adis A.

Skrenuću sa teme, ali mislim da su iz ove diskusije proistekle dve dobre ideje.

Prva ideja je ova koju je pomenuo Marko, tj. organizovana predavanja od strane bivših studenata, u kasnijim poslepodnevnim satima. To je odlična stvar.

Druga ideja je u vezi pomenutih MIT kurseva. Na primer, pogledajte video zapise predavanja sa ovog kursa: http://ocw.mit.edu/courses/electrical-engineering-and-computer-science/6-00-introduction-to-computer-science-and-programming-fall-2008/index.htm
Videćete da svaki video zapis predavanja ima "prevod" na engleski jezik. To bi se isto moglo uraditi za pomenuta predavanja, na srpski jezik. Naravno  i za sav ostali materijal, i sve to u dogovoru sa organizacijom MIT OpenCourseWare . Na taj način veći broj ljudi bi mogao da isprati ta predavanja.
Lično sam prošao kroz otprilike tri četvrtine ovog kursa i uradio isto toliko pratećih zadataka, i sa iskustvom tvrdim da može puno da se nauči.

Mislim da bi ova ideja (ako bi se ostvarila) uspela da podstakne neke ljude da se zapitaju zašto studenti slušaju predavanja nekih predmeta koje već imaju u svojim nastavnim programima. Možda čak i da se "lavlje gnezdo" probudi.

Ove ideje može pokrenuti samo veći skup studenata, kao i nastavnog osoblja koji su zaintresovani za to.Zato bi trebalo organizovati neku tribinu u vezi ovih promena i izložiti pomenute ideje, kao i još neke ideje koji ostali predlože.

Darko, nađi tih pet ljudi koje si pominjao i napravićemo sastanak, ako si zaintresovan.

Marko Аcović

CitatDarko, nađi tih pet ljudi koje si pominjao i napravićemo sastanak, ako si zaintresovan.
Ako ne iskrsne nista nepredvidjeno, ja bi trebalo da budem na faksu u subotu tako da racunajte i na mene ako cete da organizujete sastanak.

daxmirkovic

Ovako, posto bi mi bilo jako drago, da i Marko prisustvuje ovome, bilo bi lepo da odrzimo sastanak u subotu, recimo u 11 h... Ja cu obavestiti moje kolege sa racunarske tehnike, pa da vidimo u kojoj su meri zainteresovani za neke promene...
Odgovara li vam...???

Marko Аcović

Meni odgovara. Ja dolazim. Jedino ako ne iskrsne nesto nepredvidjeno. Javicu ako nesto iskrsne.

daxmirkovic

Voleo bih jos kad bi profesor Randjic mogao da prisustvuje, kao i svi pri Labaratoriji za racunarsku tehniku...