IANA serveri rade na CentOS operativnom sistemu

Započeo holodoc, 23.07.2008, 12:56

prethodna tema - sledeća tema

holodoc

23.07.2008, 12:56 Poslednja Izmena: 23.07.2008, 13:02 od holodoc
Nešto sam jutros eksperimentisao sa PHP-om koji je putem socketa trebao da "doveze" sadržaj web stranice na raspolaganje PHP skripti. U celoj toj gužvi pade mi na pamet da probam da otvorim stranicu koja se nalazi na www.example.com, koja je inače registrovana od strane IANA-e i koja je najviši organ na netu zadužen za izdavanje svih internet domena. Pored example.com i svi ostali TLD (Top Level Domains) domeni koji kao poddomen imaju "example" u sebi su takođe registrovani od strane IANA-e i nisu dostupni za registraciju bilo kome, bilo privatnom ili fizičkom licu.

Evo rezultata koji sam dobio kada sam pokrenuo skript. Primećujete li nešto interesantno?  :>

CitatHTTP/1.1 200 OK Date: Wed, 23 Jul 2008 10:05:31 GMT Server: Apache/2.2.3 (CentOS) Last-Modified: Tue, 15 Nov 2005 13:24:10 GMT ETag: "280100-1b6-80bfd280" Accept-Ranges: bytes Content-Length: 438 Connection: close Content-Type: text/html; charset=UTF-8

You have reached this web page by typing "example.com", "example.net", or "example.org" into your web browser.

These domain names are reserved for use in documentation and are not available for registration. See RFC 2606, Section 3.

Obratite pažnju na stavku Server u poslatim zaglavljima. Jeste da...  :utata: Organizacija bez koje internet onakav kakav je sada ne bi mogao da funkcioniše i kod koje je registrovan centralni registar svih domena na internetu koristi ni manje ni više nego CentOS operativni sistem  L-) Najverovatnije u okviru nekog cluster sistema s obzirom da CentOS veoma dobro podržava tu opciju. Kome ovo ništa ne znači možda vredi napomenuti da i laboratorijski server CSL-a radi na CentoOS-u 5.2.

Više informacija o ovoj veoma uspešnoj Open source replici Red Hat Enterprise Linux-a možete naći na sledećem linku.



http://www.centos.org/

Detaljnije informacije o samom domenu kao i jo[ brdo korisnih informacija možete saznati na recimo Domain Tools stranici ovog domena.
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php