Dan računarstva na Tehničkom fakultetu

Započeo Siniša Ranđić, 24.07.2008, 23:14

prethodna tema - sledeća tema

Siniša Ranđić

24.07.2008, 23:14 Poslednja Izmena: 19.12.2010, 11:33 od Siniša Ranđić
Već nekoliko godina planiram da pokrenem održavanja Dana računarstva na Tehničkom fakultetu. Osnovan ideja je da se jednog dana, verovatno je najbolje negde u drugoj polovini septembra napravi jedna manifestacija, koja bi otprilike imala dva dela:

       
  • Seminar u okviru koga bi se fakultetskoj i široj javnosti prikazali rezultati rada Laboratorije za računarsku tehniku u prethodnoj školskoj godini
  • Druženje sa učesnicima Dana računarstva
Ono što bi za Fakultet i naravno Laboratoriju bilo veoma značajno to je da taj dan istovremeno bila mogućnost da svi svršeni studenti računarske tehnike na TF dođu u Čačak i praktično realizuju i održavaju ideju o udruženju bivših studenata račuanarstva na TF. Zbog toga bi dan održavanja ove manifestacije trebalo fiksirati. Npr. 3 - ća subota u septembru.
Bilo bi dobro da se ova manifestacija održi još ove godine, možda kao pilot projekat da se vidi koliko je intersovanje za jedno takvo okupljanje. Valajlo bi da ucesnici ovog foruma iznesu svoje mišljenje o ovom predlogu, a narednih dana u okviru ove teme biće predložen i mogući dnevni red Seminara u okviru Dana računarstva Tehničkog fakulteta.

U međuvremenu sam napravio kratak pisani materijal (dat je kao attachment) koji treba da ukaže na osnovne ideje vezane za održavanje Dana računarstva. Očekujem da u odgovoru na ovo moje pisanije stignu predlozi i sugestije koje treba da utiče da ovaj poduhvat koji planiramo da preduzmemo u naredna dva meseca bude uspešan.

Marko Аcović

Jos jednom, odlicna ideja. Koliko sam se do sad cuo sa svrsenim studentima TF-a, svi su ili vecina voljna da ucestvuje u jednoj ovakvoj manifestaciji. Jedini problem je okupljanje svih tih ljudi na jednom mestu, najvise zbog obaveza koji svi od nas koji smo zavrsili imaju na novim radnim mestima.
Nije losa ideja da se Dana računarstva na Tehničkom fakultetu odrzava u septembru, ali mozda ne bi bilo lose da to bude i neki znacajan  datum iz istorije racunarske tehnike. Kao sto sam spomenuo u nekom drugom postu na ovom forumu, ova okupljanja su dosta bitna jer povezuju fakultet sa privredom, tj. daju povratnu informaciju na osnovu koje fakultet moze da planira u kom smeru se treba kretati, koji profili su trazeni, koja znanja se traze a koja ne traze, kako studente ne bi opterecivali nepotrebnim informacijama. Javite se sa misljenjima.

Mala primedba administratoru: i dalje ne mogu da vidim attachment koji je profesor okacio (Ne znam u cemu je problem. Ovde koristim Mozillu FF 2.0.0.16.). Ovo bi na primer mogao da bude mali projekat u laboratoriji: Usavrsavanje foruma CSL-a. Ovde bi trebalo nauciti studente strukturi same aplikacije (da ljudi nauce sta su to viseslojne aplikacije i kako funkcionise klijent-server model kao i kako se vrsi debug-ovanje web aplikacija).

Pozz B-)

vojamax87

Ideja je odlicna, interesuje me uloga nas studenata, da li postoji mogucnost pohadjanja seminara i da li se njegovim pohadjanjem dobija sertifikat, a ukoliko bi posecenost seminara od strane studenata bila velika mogla bi se napraviti neka selekcija studenata, jer ukoliko se dobija neki sertifikat svi bi se prijavili (obično je tako).  A npr moglo bi se uvesti da se pocetkom godine ( npr posle januarskog roka ) prijavljuje nekoliko grupa studenata koji bi dobili neke teme ili odabrali sami ono što im najviše odgovara i radili samostalno projekte koji bi imali i teorijski i prakticni deo i to prezentovali na Danima Računarstva TF-a npr iz bilo koje sfere računarske tehnike, čime bi predstavili svoje znanje i umeće u odredjenoj oblasti. Naravno za tako nešto bilo bi potrebno vreme, zbog toga i mislim da bi grupa studenata trebala da se prijavi ranije i da dobije svog mentora koji bi nadgledao njihov rad i davao neke sugentije i pomoć ukoliko je studentima potrebna (a sigurno bi bila potrebna). Naravno studenti bi bili u obavezi da svoje radove prezentuju i da njihov mentor bude u svakom trenutku obavešten o njihovom napredovanju. Jedini problem bi se mogao javiti ukoliko se radi neki projekat koji sadrži prateći softver koji je student pisao, jer većina studenata koristi softer koji nije licenciran i kao takav rad ne bi smeo  da se objavi. Projekat može čak biti izrada nekog Teslinog eksperimenta ili patenta (ili  nekog drugog naučnika) i njegova teorijska primena u nekoj od sfera računarske tehnike , na primer uticaj teslinog pronalaska bežičnog prenosa energije na razvoj wireless tehnologije s'tim što sam ja sad naveo neki primer koji je osnova ali može se predstaviti nešto kao što je teleupravljanje odredjenim uredjajem kao što je Tesla teledirigovao malim brodom. Samim tim studenti bi se angažovali i praktično i teorijski i značajno bi proširili svoja znanja u oblasti koja ih najviše interesuje, bilo to primenjena elektronika , web dizajn , grafika, aplikativni softver, itd... Ovo je moje mišljenje ali sve zavisi od odziva studenata i njihovog zalaganja. Svaki početak je težak, tako će verovatno u početku sve biti teško , i za profesore i studente da nadju neko zajedničko vannastavno vreme u kojem bi moglo da se diskutuje o odredjenim problemima u izradi rada.
Pozdrav iz Valjeva :)

Siniša Ranđić

Pre svega veoma mi je drago da polako počinje da se razmišlja o predlozima koje sam izneo na Forumu. Znam da ne može sve da se preko noći promeni, a ako se ne proba ne može da se utvrdi da li se nešto može da napravi.

Svi mi imamo puno obaveza, ali ako svako od nas za početak makar pola sata dnevno posveti ostvarivanju ovih ciljeva siguran sam da rezultat neće izostati. Ako ove godine makar 5 - 10 studenata uradi nešto, što se može prikazati javnosti, mogu da garantujem da će se već nakon toga broj kvalitetnijih studenata koji će doći da studiraju na TF povećati, da će se zainteresovanost privrede za kadrovima koji odvade izlaze povećati, a takođe će se povećati broj projekata koje će privreda ponuditi nastavnicima i saradnicima na realizaciju.

Ovih dva meseca koji nam preostaju do početka nove školske godine treba iskoristiti da se definiši modaliteti rada o kojima su ovde izneti predlozi. Takođe uveren sam da bi na tom planu promotivno održavanje Dana računarstva TF 2008, makar i nu smanjenom obimu i broju učesnika bilo od velikog značaja.

Siniša Ranđić

Pre deset dana izneo sam predlog vezan za održavanje manifestacije Dani računarstva TF 2008 u drugoj polovini septembra 2008. godine, konkretno u SUBOTU 20. septembra 2008. godine. Uz ovu ideju bio je priložena i MS WORD datoteka sa kratkim obrazloženjem i mogućim programom ove manifestacije. Voleo bih od članova Foruma da čujem odgovr na pitanje, koliko je njih spremno da prisustvuje ovoj manifestacije i da li ima konkretne predloge u pogledu njenog programa. Ja či se potruditi da u narednih 5 - 7 dana napravim detaljniji predlog programa rada i da ga prezentiram na Forumu.

Siniša Ranđić

20.08.2008, 13:15 #5 Poslednja Izmena: 23.08.2008, 19:03 od rasin
Prilažem MS WORD datoteku sa predlogom programa Dana računarstva Tehničkog fakulteta 2008. Molim sve da iznesu svoje primedbe i predloge na izneti program, jer bi trebalo da se u narednih 10 - 15 dana definiše tačan program i satnica održavanja da bi potencijalni učesnici manifestacije mogli pravovremeno da budu informisani.

Marko Аcović

Ne vidim nigde prilozeni fajl (osim onog sa pocetka ove teme). Mozda ste prevideli da ga postavite.

Siniša Ranđić

Izvinjavam se zbog nesmotrenosti, ali sam zaista zaboravio da "zakačim" datoteku. Kada sam hteo da učinim ispravku, mreža je bila u prekidu i evo to sada činim.

holodoc

20.08.2008, 19:24 #8 Poslednja Izmena: 20.08.2008, 19:30 od holodoc
Ovako "ovlaš" pogledavši ovaj predlog pade mi na pamet jedna ideja da pozovemo Kojovića, koji je radio onu pokretnu traku,  da prezentuje svoj rad. Jeste seminarski u pitanju ali je uložio dosta truda, znoja i entuzijazma u projekat tako da, po meni bar, može na neki način da doprinese bilo kakvom izlaganju tog dana. Čak štaviše može i praktično da pokaže kako kompletna aparatura funckioniše što definitivno utiče pozitivno na entuzijazam i onih koji gledaju i onog ko prezentira uređaj.

Naravno pre toga mora praktično ponovo da pokaže kako koristi usisivač pošto se, istini za volju, veoma dobro pokazao prilikom poslednjeg sređivanja laboratorije  :dzavo:
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

Siniša Ranđić

20.08.2008, 20:16 #9 Poslednja Izmena: 23.08.2008, 19:03 od rasin
Dobra ideja - da studenti prikažu svoje radove. Mislim da sam ja to negde u prvim razmišljanjima i predviđao kao tačku u programu, ali sam kasnije verovatno zaboravio. Odmah ću da ubacim u predlog programa odgovarajuću datoteku postavljam na Forum.