Mali genije, solarna energija i ostali bakrači

Započeo holodoc, 20.08.2011, 18:35

prethodna tema - sledeća tema

holodoc

Pošto znam da ovde ima članova koji se interesuju za iskorišćenje sunca kao alternativnog izvora energije evo jednog članka koji mi deluje jako interesantno ali da budem iskren ne razumem baš najbolje kako opisani princip može da ima veću efiksanost od standardnih panela.

http://www.amnh.org/nationalcenter/youngnaturalistawards/2011/aidan.html

U suštini ovde se radi o tome da se umesto jednog velikog parčeta solarnog panela koji je direktno usmeren ka suncu koristi veliki broj malih panela koji se raspoređuju u spiralu po Fibonačijevom principu. Takav sklop navodno ima veću efikasnost od jednog velikog panela.

Ono što meni nije jasno je kako efikasnost ovog spiralnog principa može da bude veća? Koliko se ja sećam iz fizike najveća efikasnost panela se ostvaruje kada je panel direktno usmeren u sunce tj. kada je svetlosni fluks (možda sam omašio pravi termin ali ovde mislim na količinu zračenja po jedinici površine) najveći.

Kako je onda moguće da ovakav jedan sistem ima veću efikasnost kada se jasno vidi da je možda tek nekih 5% panela usmereno koliko-toliko pravo prema suncu? Da li je poenta cele priče da je relativna efikasnost veća tj. kad se uzme u obzir kolika je površina panela potrebna u odnosu na dobijenu energiju?

U stvari kad malo bolje razmislim za stacionarne solarne panele i mogu da razumem jer se ugao pod kojim se sunce nalazi u odnosu na normalu panela drastično menja tokom dana ali po meni ovaj spiralni princip ne može da nadmaši nikad solarne panele sa pozicionerom (dinamičko praćenje pozicije sunca) koji koliko znam nisu toliko retki danas.

Jel mašim nešto bitno u priči? :)
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

marjan

Mali je stvarno žestok :)

elem,
Citatpo meni ovaj spiralni princip ne može da nadmaši nikad solarne panele sa pozicionerom (dinamičko praćenje pozicije sunca) koji koliko znam nisu toliko retki danas.

Upravo i posmatra stacionarne ploče i kao argument navodi:

CitatSome PV arrays use tracking systems to keep the panels pointing at the Sun, but these are expensive and need maintenance. So most PV arrays use fixed mounts that face south (or north if you are below the equator). So most PV arrays use fixed mounts that face south (or north if you are below the equator).
Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.

holodoc

Citat: marjan  20.08.2011, 20:11
Upravo i posmatra stacionarne ploče i kao argument navodi:

CitatSome PV arrays use tracking systems to keep the panels pointing at the Sun, but these are expensive and need maintenance. So most PV arrays use fixed mounts that face south (or north if you are below the equator). So most PV arrays use fixed mounts that face south (or north if you are below the equator).

Mislim da bi smeo da se zakunem da kad sam čitao ovaj članak sinoć nisam pročitao citiranu rečenicu :I Ajd da sam omašio jednom al' dva puta :)
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php