DOKUMENTOVANJE REALIZOVANIH PROJEKATA

Započeo Siniša Ranđić, 05.08.2008, 00:54

prethodna tema - sledeća tema

Siniša Ranđić

05.08.2008, 00:54 Poslednja Izmena: 05.08.2008, 13:06 od rasin
Mislim da je veoma važno otvoriti ovu temu, jer sam uočio da mladi inženjeri ne umeju, a vrlo često i neće da dokumentuju poslove koje su uradili u okviru različitih projekata. Činjenica je da se na fakultetu ne stiču znanja iz ovih oblasti, međutim, to ne znači da ova delatnost nije važna, čak šta više praksa pokazuje da je zbog nepostojanja adekvatne i ažurne dokumentacije neke projekte nemoguće završiti ili ih ponovo realizovati tako da se sve mora praktično raditi iz početka. Pri tome ne treba ispustiti iz vida da je danas neuporedivo lakše raditi dokumentaciju, korišćenjem računara, pogotovu, kada treba izvršiti njeno ažuriranje.

Siniša Ranđić

U poslednje vreme su intenzivirani napori na sagledavanju obrazovnog procesa na visokoškolskom nivou pre svega sa aspekta kvaliteta, ali i sa primenljivosti stečenih znanja odnosno nivoa osposobljenosti svršenih studenata za struku u kojoj su se školovali.  U kontekstu tih razmišljanja pojavila se i rasprava o "nepopularnosti" tehničkih fakulteta. Jedan od razloga zašto sam pre dve godine otvorio temu o dokumentovanju realizovanih projekata bio je želja da ukažem gde postoje problemi u obrazovanju na tehničkim fakultetima i koji su putevi za prevazilaženja takvog stanja. Shodno tome želeo sam da čujem reči podrške od strane bivših studenata, a sadašnjih kolega u smislu iznošenja sopstvenih iskustava po ovom pitanju, jer je izrada dokumentacije jedan od prvih izazova sa kojim se svaki početnik u inženjerskom pozivu sreće. Apsolviranjem jedne ovakve teme, a zatim otvaranjem diskusije i na druge teme koje su implicirane problemima snalaženja u struci mogu i treba da budu jedan od načina da se stvori klima za dobijanje boljih obrazovnih ambijenata.