Ima tu mnogo čega

Započeo Siniša Ranđić, 27.11.2015, 00:50

prethodna tema - sledeća tema

Siniša Ranđić

27.11.2015, 00:50 Poslednja Izmena: 27.11.2015, 00:52 od Siniša Ranđić
U toku postojanja Foruma Laboratorije za računarsku tehniku, najposećenijih rubrika svakako je bila POLIGON MIŠLJENJA. Kanim se dugo da ponovo postanem aktivan u okviru nje. I zato sam večeras pogledao o čemu se tu pisalo u proteklih sedam godina. Bez lažne skromnosti moram da konstatujem da je tu pokrenuto jako zanimljivih tema. Nažalost iako je posećenost rubrike bila velika broj aktivnih učesnika, tj. broj onih koji su iznosili svoje stavove po pokrenutim temama nije bio adekvatan. Možda su mnogima tematika i mišljenja koja su iznošena delovala odveć politička pa se su zbog toga suzdržavali. Međutim, moramo imati na umu da život, kao i vreme idu napred bez zaustavljanja i ne može ih ništa vratiti u rikverc. Čekati da se neke stvari reše same od sebe, posebno na način koji je povoljan za nas previše je idealistično. Život začas prođe, a mi nikako da shvatimo da je naš životni vek tako sićušan u okvirima ljudske civilizacije, a o vremenu u kome postoji čovek ne treba ni govoriti. Moramo shvatiti da je sloboda reći svoje mišljenje jedna od onih temeljnih ljudskih sloboda. Jer kako reče veliki pesnik u svojoj pesmi - Mi znamo sudbu

Mi znamo sudbu i sve što nas čeka,
No strah nam neće zalediti grudi!
Volovi jaram trpe, a ne ljudi -
Bog je slobodu dao za čovjeka.

Snaga je naša planinska rijeka,
Nju neće nigda ustaviti niko!
Narod je ovi umirati svikô -
U svojoj smrti da nađe lijeka.

Mi put svoj znamo, put bogočovjeka,
I silni, kao planinska rijeka,
Svi ćemo poći preko oštra kama!

Sve tako dalje, tamo do Golgote,
I kad nam muške uzmete živote,
Grobovi naši boriće se s vama!