Praksa vs. Teorija

Započeo Siniša Ranđić, 15.01.2018, 23:24

« prethodna tema - sledeća tema »
Idi dole

Siniša Ranđić

Od samog početka rada na Fakultetu stalno sam pokušavao da nađem balans između teorijskih i praktičnih znanja. Škola koju sam lično završio bila je prevashodno teorijski orijentisana. Još i danas pamtim razgovor dvojice kolega negde na početku predavanja iz Elektronike I.  Bili su đaci iz "Tesle" i posedovali su određena praktična znanja iz elektronike. To o čemu su oni pričali nekako mi je bilo daleko i činilo mi se da nikad neću položiti. Ali nije bilo tako. Međutim, elektroniku sam naučio tek kad sam počeo da raim u "Pupinu". I naravno struku kojom se i danas već 40 godina bavim. U tom "grmu i leži zec". Posle dobe teorijske osnove svi smo mi odlazili u privredu gde smo se osposobljavali za praksu. Velike, pa i srednje firme u ondašnjoj Jugoslaviji mogle su da priušte teret doškolovavanja inženjera. Nažalost danas to nije slučaj. Poslodavci očekuju da dobiju gotovog inženjera, a mi im nudimo inženjere sa sličnim nivoima praktičnih znanja kao i pre nekoliko decenija. Zato pored opštih znanja koja inženjer računarstva treba da stekne tokom studija mora se više vremena odvojiti da se ta znanja pretoče u praksu. 

Idi gore