Wazzub prevara

Započeo holodoc, 28.02.2012, 20:48

prethodna tema - sledeća tema

holodoc

Pošto sam u razgovoru sa par članova ovog foruma primetio da pominju wazzub kao potencijalni izvor lake zarade a meni iskreno nije jasno kako pored toliko signala i dalje misle da nije u pitanju prevara evo jednog malog upozorenja koje može da vas spasi potencijalnih problema.

Wazzub je klasična piramidalna prevara koja ne cilja na prevaru njihovih članova (koji usput rečeno služe za širenje servisa i podizanje hajpa) već oglašivača koji plaćaju da im se reklame pojave u rezultatima wazzub sistema pretrage. Sistem funkcioniše gotovo identično kao Google AdWords stim što saobraćaj ne generišu živi ljudi već botovi koji namerno "troše" plaćene klikove. Dakle sa jedne strane oštećeni su oglašivači koji za svoj novac ne dobijaju klikove živih ljudi ali je opasnije šta može da se dogodi članovima servisa koji očekuju isplatu za svoj uloženi rad.

Naime kompanija Global Investments LLC koja stoji iza servisa nalazi se pod istragom zbog navodnog izdavanja čekova bez pokrića kojima je "isplaćivala" svoje članove. Problem je u tome što ukoliko unovčite ček bez pokrića vi snosite odgovornsot za bilo kakvu nadoknadu štete koja je nastala njegovim unovčavanjem. Drugim rečima ukoliko unovčite nevažeći ček sav novac koji ste uzeli moraćete da vratite a rizikujete i istragu koja će se potencijalno povesti protiv vas zbog sumnje da ste potencijalno učestvovali u prevari!

Dakle pamet u glavu i dalje od bilo kakvog leba bez motike.

Dodatan materijal za čitanje.

http://www.scam.com/showthread.php?t=12180 (jedna starija rasprava o vlasniku servisa)

http://www.sec.gov/litigation/litreleases/lr18666.htm (formalna američka dokumentacija o slučaju koji se vodi protiv vlasnika servisa)
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

Zepi

Obe strane imaju totalno smisla a sta ce da bude videce se.

Logika kojom se Wazzub vodi je odlicna (ne kazem da nije prevara, jer ne znam) a to potvrdjuju i najace kompanije u svetu kao sto je GOOGLE i FACEBOOK koje rade na isti nacin samo deo zarade ne daju nikome.

Videli smo skoro koliko vredi jedan piramidalni sistem oglasavanja (FACEBOOK).

Jedina razlika je sto wazzub kaze da ce da radi reklamiranje, dok je Google "samo pretrazivac" a Facebook je samo drustvena mreza
(reklame slucajno iskacu ispred vas, i oni samo slucajno vrede koliko vrede dajuci nam "besplatne" usluge)

Danas ekonomija definitivno prelazi na piramidalne oblike poslovanja jer je sadasnja ekonomija neodrziva ali to je prica za neke druge ljude.

Ne verujem da ima ikakvog osnova da mene neko tuzi sto sam isao da naplatim neki cek koji mi je neko poslao.
Da li ima pokrice to je probolem kompanije a ne moj, a mislim da neko ko udje u pricu reklama kroz pretrazivnje na internetu moze da nema pokrice.


Sto se tice samog wazzub-a ideja im je odlicna ali ima tu stvarno mnogo nedoumica oko placanja i onog uslova koji kaze da mora da se promeni pocetna strana browsera na njihovu da bi se racunali bodovi za isplatu itd ... Svidja mi se sto ne traze nikakve podatke i cak su napisali da se nikome ne daju podaci o ziroracunima jer nece tako isplacivati novac, vec sa cekovima na kucnu adresu.

Ako neko hoce da se uclani neka se javi :)

holodoc

Citat: Zepi  29.02.2012, 10:34Logika kojom se Wazzub vodi je odlicna (ne kazem da nije prevara, jer ne znam) a to potvrdjuju i najace kompanije u svetu kao sto je GOOGLE i FACEBOOK koje rade na isti nacin samo deo zarade ne daju nikome.

Videli smo skoro koliko vredi jedan piramidalni sistem oglasavanja (FACEBOOK).
Nema ni govora o piramidalnom sistemu kod Google-a i Facebook-a jer i jedan i drugi servis imaju tačno definisane direktne odnose sa svojim klijentima od kojih naplaćuju to što se njihove reklame prikazuju ljudima čiji se interesi poklapaju sa reklamiranim sadržajem. Sa druge strane klasični korisnici ovih servisa svojim "izlaganjem" reklamama oglašavača direktno "plaćaju" korišćenje ogromnog broja realno po njih besplatnih servisa jer na kraju krajeva iza svakog poslovnog modela mora da postoji zdrava ekonomska logika koja održava taj servis u životu. Dakle ovo nije piramidalan sistem jer ne postoje posrednici čiji je cilj da dalje promovišu servise već su svi odnosi među učesnicima direktni.

Citat: Zepi  29.02.2012, 10:34Jedina razlika je sto wazzub kaze da ce da radi reklamiranje, dok je Google "samo pretrazivac" a Facebook je samo drustvena mreza
(reklame slucajno iskacu ispred vas, i oni samo slucajno vrede koliko vrede dajuci nam "besplatne" usluge)

Danas ekonomija definitivno prelazi na piramidalne oblike poslovanja jer je sadasnja ekonomija neodrziva ali to je prica za neke druge ljude.
Google je daleko od "samo pretraživača" bar onoliko koliko je Facebook daleko od čiste društvene mreže ;) Oba se u suštini izjašnjavaju kao "identity servisi" što u prevodu znači da im je cilj da kroz svoje usluge profilišu identitete njihovih korisnika i da te podatke iskoriste za ciljano reklamiranje.

Gde je onda problem sa wazzub-om? U onom delu gde su i oglašivači i evanđelisti ("piramidalci") prevareni za svoj novac i trud. Google AdWords (srž celog sistema oglašavanja) je u suštini sistem koji omogućava svojim klijentima da kupuju klikove na njihove reklame odnosno svaki put kada krajnjem korisniku bude prikazana reklama i on klikne na nju sa računa oglašavača se oduzima određen iznos i tako sve dok ima novca na računu oglašavača. Dakle ovde oglašavači plaćaju za klikove živih ljudi.

Wazzub sa druge strane naplaćuje svojim oglašavačima klikove ali za razliku od Google-a aktivno koristi robote (botove) koji veštački skidaju iznos sa računa oglašavača time što imitiraju klikove živih ljudi i tako sve u krug dok oglašavaču ne ponestane para na računu. Dakle klijent je i dalje ubeđen da je njegova reklama uspešna jer vidi da ljudi klikću na nju ali realnost je da je prevaren jer za njegov novac dobija "klikove" robota. Klasična prevara.

Na neki način ovo i jeste napredak ali samo u domenu domišljatosti kad je u pitanju prevara. Naime, jedna od najpopularnijih "black hat" SEO metoda koje se danas koriste za nanošenje štete konkurenciji jeste isisavanje AdWords kapitala konkurentima korišćenjem robota koji simuliraju klikove živih ljudi. Wazzub je otišao jedan korak dalje i rešio da isisava kapital svojim sopstvenim klijentima jer je metod mnogo pouzdaniji od čekanja da AdWords sistem koji Google koristi izbaci traženu reklamu (frekvencija rotacija reklama na AdWords-u je nepredvidiva).

Citat: Zepi  29.02.2012, 10:34Ne verujem da ima ikakvog osnova da mene neko tuzi sto sam isao da naplatim neki cek koji mi je neko poslao.
Da li ima pokrice to je probolem kompanije a ne moj, a mislim da neko ko udje u pricu reklama kroz pretrazivnje na internetu moze da nema pokrice.
Odgovoran si po trenutno važećem Krivičnom zakonu Republike Srbije, član 228 (http://www.paragraf.rs/propisi/krivicni_zakonik.html#clan_228).

Zašto tačno prevaranti traže adresu i koji sve problemi mogu da nastanu zbog lažnih čekova može se pročitati recimo na sledećim linkovima:

http://www.prevara.info/index.php?option=com_content&task=view&id=300&Itemid=7

http://www.prevara.info/index.php?option=com_content&task=view&id=206&Itemid=7

http://www.mup.rs/cms/resursi.nsf/Nigerijska_prevara.pdf

Citat: Zepi  29.02.2012, 10:34Sto se tice samog wazzub-a ideja im je odlicna ali ima tu stvarno mnogo nedoumica oko placanja i onog uslova koji kaze da mora da se promeni pocetna strana browsera na njihovu da bi se racunali bodovi za isplatu itd ... Svidja mi se sto ne traze nikakve podatke i cak su napisali da se nikome ne daju podaci o ziroracunima jer nece tako isplacivati novac, vec sa cekovima na kucnu adresu.
Pa normalno da neće isplaćivati novac preko računa jer bi onda morali da ga stvarno i uplate da bi transakcija bila registrovana. Ovako je mnogo lakše poslati parče bezvrednog papira na kućnu adresu pa ti posle vidi šta ćeš sa njime.

A ovo za početnu stranu browsera je jako lako objasniti. Većina tih početnih strana sadrži razne trackere i trojance koji se dalje šire i tako na još jedan način doprinose "kampanji".

Citat: Zepi  29.02.2012, 10:34Ako neko hoce da se uclani neka se javi :)
Slobodno. Nemam ništa protiv. Ali problem je u tome što su ljudi previše lakoverni i lako se upecaju na metode koje su uspešne i u svetu a kamoli kod nas gde materijalna situacija većine stanovnika niej baš zavidna. Probati i ostati na nuli nije opasno ali većina ovih prevara ne cilja da vas ostavi na nuli već da vas što je više moguće ošteti naravno u njihovu korist.

Ako ste iole prisebni učićete se na tuđim greškama a ako se i dogodi da za određenu priliku niste sigurni da li je prevara samo se vodite sledećim pravilima:


  • ako nešto izgleda previše dobro da bi bilo istinito verovatno i nije
  • nema leba bez motike/traktora
Toliko od mene.
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

Zepi

Citat

Odgovoran si po trenutno važećem Krivičnom zakonu Republike Srbije, član 228 (http://www.paragraf.rs/propisi/krivicni_zakonik.html#clan_228).
U ovom stavu
Citat
(2) Kaznom iz stava 1. ovog člana kazniće se i ko izda ili stavi u promet ček, menicu, akceptni nalog, kakvu garanciju ili kakvo drugo sredstvo plaćanja ili obezbeđenja plaćanja, iako zna da za to nema pokrića i time sebi ili drugom pribavi protivpravnu imovinsku korist u iznosu koji prelazi deset hiljada dinara.

kaze "iako zna da za to nema pokrića".  Kako ja da znam da nema pokrica. Rekao mi "holodoc" :)
Pa sta sad da mi Google posalje cek i ja da ga ne unovcavam jer nema pokrica.

Sve u svemo o ovome moze u beskonacnost. Ideja je super a da li zele sa njom da nekog prevare ili ne to ce da se vidi.

Za masinske klikove wazzuba ne moze niko da trvdi da postoje, sve su pretpostavke ali takodje i Facebook ima veoma velike "klikere" u vidu nekih virusa koji te povezu sa svi mi svacim. Zar mislis da se to ne racuna u "klik" kad se skidaju pare oglasavacu.

holodoc

Citat: Zepi  29.02.2012, 13:00kaze "iako zna da za to nema pokrića".  Kako ja da znam da nema pokrica. Rekao mi "holodoc" :)
Konsultuj nekog pravnika pa će ti lepo objasniti detalje krivičnog postupka i na kome leži teret odgovornosti za krivično delo dok se ne utvrde činjenice (i kako sve to u praksi funkcioniše kod nas).

Citat: Zepi  29.02.2012, 13:00Pa sta sad da mi Google posalje cek i ja da ga ne unovcavam jer nema pokrica.
Google se ne bavi isplatom tako da teško da će ti ikada poslati ček a čak i da isplaćuje novac ne bi koristio internacionalne čekove koji su na ubedljivo najgorem glasu od svih sredstava plaćanja. Koristio bi verovatno neki svoj merchant (ima već GoogleCheckout) ili escrow servis gde bi se novac uplaćivao isključivo preko računa (wire transfer preko IBAN-a, direktna elektronska uplata na devizni račun/karticu itd.)

Da se kojim slučajem dogodi da ti Google ipak pošalje nevažeći ček i dalje važi sve što sam prethodno naveo - utvrđuje se pojedinačna odgovornost učesnika ali za sve to vreme ti si i dalje potencijalni učesnik u prevari. U Americi čak i oni koji nesvesno učestvuju u prevari mogu da robijaju a kod nas ćeš posle razvlačenja po sudovima u najboljem slučaju morati da vratiš iznos koji si podigao (ako si uspeo) ili platiš novčanu kaznu.

Citat: Zepi  29.02.2012, 13:00Sve u svemo o ovome moze u beskonacnost. Ideja je super a da li zele sa njom da nekog prevare ili ne to ce da se vidi.

Za masinske klikove wazzuba ne moze niko da trvdi da postoje, sve su pretpostavke ali takodje i Facebook ima veoma velike "klikere" u vidu nekih virusa koji te povezu sa svi mi svacim. Zar mislis da se to ne racuna u "klik" kad se skidaju pare oglasavacu.
Sve to o čemu ti pričaš su tzv. "3rd party" aplikacije nad kojima Facebook nema apsolutno nikakvu kontrolu. On jednostavno nudi svoj API i jasno definisana pravila njegovog korišćenja pa ko se o njih ogluši jednostavno rizikuje uklanjanje od strane Facebooka. Dodatan problem je što se danas Facebook aplikacije uopšte više ne hostuju na njihovim serverima već eksterno pa praktično ne postoji način da sve te aplikacije budu proverene pred puštanje u rad.

Ako neko i odluči da pusti malicioznu skriptu to je sve sadržaj koji se hostuje eksterno i tu Facebook jedino može da reaguje nakon prijave.
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

Gawrey

Vidim da sirite temu (malo se i udaljavate), ali mislim da to nije potrebno. Wazzub je klasicna prevara.
@Zepi, prvo bih naglasio da tvoja recenica gde kazes da je google samo pretrazivac, a facebook samo socijalna mreza u potpunosti nije tacna. Google je mnogo vise nego pretrazivac, navescu ti par servisa koje ja koristim: Google AdWords, Google Adsense, Gmail, Google External Tools, Google Analytics, Google Maps, Blogger, uostalom i youtube (posto je u vlasnistvu kompanije Google). Ovo su samo neki od servisa, ponavljam. Facebook, pruza siroku paletu mogucnosti koje ne pripadaju odeljku socijalne mreze.

Pre par meseci sam prvi put cuo za Wazzub, ali sam ga posetio pre mesec dana. U pravilima sajta pise da nije dozvoljeno registrovanje vise od jednog akaunta sa istog racunara, kako objasniti to da sam sa iste IP adrese bez brisanja cookies i uklanjanja bilo kakvih tragova registrovao sebi 20 referala? Zar tako ozbiljna firma ne moze da napravi obicnu cookie zastitu, a da ne govorim o tome kako na Adsense i Cpalead sankcionisu duple naloge i koji su sve faktori ukljuceni u proveru (Cookies, IP adresa, MAC adresa, verzija browser-a, verzija Jave, verzija Flash Player-a, fontovi, rezolucija ekrana........), mozes ih prevariti ali ti je potrebna vojska programa ( VPN, elite proxy, program za maskiranje MAC adrese, brda verzija browsera, jave, flash plejera...), to samo govori o neozbiljnosti Wazzub.
Drugo sto sam hteo kritikovati je dizajn i funkcionalnost sajta, takve sajtove sam pravio u 6. razredu osnovne skole dok sam koristio dial-up konekciju, cini mi se da je wazzub napravljen na brzaka...
Brojac sa posetama na sajtu je lazan i namesten.
GoogleAdWords koristim vec godinama i preporucujem ga svojim klijentima koji zele prosiriti svoje poslovanje. Koristio sam mnogo programa za oglasavanje i od Adwords-a sam dobijao najkvalitetnije posete. Recicu i to da mi se u ovom trenutku nas Etarget cini milionima puta ozbiljnijom firmom od Wazzub.

I jos nesto, samo oni znaju gde idu mejlovi od korisnika, ne bi me zacudilo da krene masovni spam.

Pozdrav ljudi.

Zepi

Meni se samo svidela logika o podeli zarade od oglasa. A da ima para u tome pokazuju Google i Facebook, koji kao sto sam napomenuo kroz besplatne alate zaradjuju vise od onih koji prodaju svoje alate.

Iako je wazzub prevara, jedino ovakva ideja moze da udje u biznis oglasa pored ova dva giganta.

DjWoolfy

Slucajno nadjoh ovu temu dok sam pokusavao da potrazim sta se desilo sa tim famoznim Wazzubom. Meni je sve otpocetka bilo presumnjivo, rekao bi. Bilo je dosta ljudi koji se "palilo" na njega i ubedjivalo. Znaci, ili je neko verovao ili nije verovao uopste.

Eh.. ja sam napravio vise od 200 accounta sigurno zaradjivajuci po 10-20 centi za svaki. Tako da sam profitirao :-)