CosmoLearning

Započeo holodoc, 28.11.2010, 18:42

prethodna tema - sledeća tema

holodoc



Prosto obožavam internet zbog dostupnosti ovakvih stvari  :>

Portal veoma sličan Academic Earth-u sa ogromnom količinom video zapisa i materijala vezanog za širok spektar tema među kojima je i Computer Science.

Ono što se meni zaista sviđa na ovom portalu je što sadrži ogroman broj kvalitetnih dokumentaraca u punoj dužini koji se mogu bez problema gledati online.


http://www.cosmolearning.com/


http://www.cosmolearning.com/computer-science/ - Computer science sekcija
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

Zepi

Sajt i kursevi su stvarno dobri.

Ali baš ono što me najviše interesovalo nije dostupno za gledanje :(

Java script  i Ajax trenutno ne postoje u okviru kursa Dinmičkog web programiranja iako postoje linkovi.

Biće valjda uskoro.

marjan

Ima dobrih stvari...
LM, ne znam kako vi doživljavate ove video-lekcije u kojima ide prezentacija i samo čujete predavača. Meni brzo dosadi :\
A npr. zanimljivi su mi oni sa academic  earth, gde se predavač vidi, pa nešto piše po tabli i postepeno daje primere i resto, uz malo/nimalo slajdova.
Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.

holodoc

29.11.2010, 16:11 #3 Poslednja Izmena: 29.11.2010, 16:20 od holodoc
Citat: Zepi  29.11.2010, 12:10Ali baš ono što me najviše interesovalo nije dostupno za gledanje :(

Java script  i Ajax trenutno ne postoje u okviru kursa Dinmičkog web programiranja iako postoje linkovi.
Ne sekiraj se, video fajlovi su postavljeni tek danas pa load balancing na njihovim serverima zbog velike zainteresovanosti verovatno odbija pristup nekim korisnicima da ne bi došlo do preopterećenja (ako pogledaš broj pregleda za http://www.cosmolearning.com/video-lectures/ajax-7316/ primetićeš da ih ima već oko 350 dok se http://www.cosmolearning.com/video-lectures/ajax-continued-7317/ kod mene otvara bez problema).

Ono što me je malopre nasmejalo dok sam gledao ovaj drugi video fajl je da sam primetio ono što ja lično zovem "švecki akcioni" scenario na MySQL serveru koji predavač koristi a samo u poslednje dve nedelje čak troje ljudi mi se obratilo za pomoć u vezi rešavanju tog problema :D

Naime MySQL server po defaultu dolazi konfigurisan tako da koristi latin1 enkoding ali ono što se veoma iskusno prećuti u pozadini tokom instalacije je da se za kolaciju koristi latin1_swedish_ci, pošto je MySQL inicijalno bio u vlasništvu švedske kompanije, danas u vlasništvu novog tiranina u usponu Oracle-a. Sve to i nije veliki problem dok se MySQL koristi za skladištenje latin1 karaktera pa čak švedska kolacija radi odlično i za podatke koji su sa engleskog govornog područja ali problem nastaje ako se takva kolacija (da ne pričam o enkodingu) koristi za naša ili egzotične UTF-8 karaktere. Tada nastaje gorepomenuti scenario koji po nepisanom pravilu obično "izripi" u trenutku kada aplikacija koja koristi takvu bazu treba da koristi isključivo UTF-8.

Čemu ova mini lekcija? :) Pa zato što mi je prosto neverovatno koliko ljudi ne obraća pažnju na to kako su postavljeni default parametri za enkoding i kolaciju MySQL servera na kojem kreiraju svoje baze podataka a kasnije kada se jave problemi u toku rada ili trenutku kada treba izvršiti prelazak na UTF-8 obično krene čupanje kose :) Još ako se meša švedska kolacija i ćirilica... Hehe... "Švecki akcioni" u pravom smislu... Ko ne veruje a tu je negde blizu faksa i uz to ima tu privilegiju da poznaje Kajzera Šlozeta (većina ljudi u laboratoriji dole ga zna :D)... Hehe... On će vam verovatno lepo objasniti kako izgleda kombinacija softvera koji koristi ćirilicu i švecke kolacije za bazu.
Citat: marjan  29.11.2010, 16:08LM, ne znam kako vi doživljavate ove video-lekcije u kojima ide prezentacija i samo čujete predavača. Meni brzo dosadi :\
A npr. zanimljivi su mi oni sa academic  earth, gde se predavač vidi, pa nešto piše po tabli i postepeno daje primere i resto, uz malo/nimalo slajdova.
Verovatno si naleteo na neke izuzetke jer ja bar do sada lično nisam naleteo na predavanje na kome nisi imao priliku da vidiš predavača :) Dešava se doduše na par video fajlova da na početku ima taj neki uvodni slajd šou ali već posle nekoliko minuta možeš da se uveriš lično u stas i glas predavača :)
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

Adis A.

Odlično! Veoma slično MIT opencourseware.