Koji operativni sistem koristite?

Započeo holodoc, 07.11.2010, 21:58

prethodna tema - sledeća tema

Koje operativne sisteme koristite?

Windows 7
13 (46.4%)
Windows Vista
1 (3.6%)
Windows XP
16 (57.1%)
Windows 2000
0 (0%)
Windows Me
0 (0%)
Windows NT
0 (0%)
Windows 98
0 (0%)
Windows 95
0 (0%)
Windows 3.11
0 (0%)
Neki od preostalih Windows baziranih sistema
0 (0%)
Ubuntu / Kubuntu / Xubuntu
7 (25%)
Debian
0 (0%)
(Open) SuSE
0 (0%)
Mandriva
0 (0%)
PCLinuxOS
0 (0%)
Mint
1 (3.6%)
Fedora / Red Hat / CentOS
6 (21.4%)
Slackware
2 (7.1%)
Arch
0 (0%)
Gentoo
0 (0%)
Live / mini distroi (Knoppix, DSL, Puppy, Slax...)
1 (3.6%)
Neki drugi od preostalih GNU/Linux baziranih sistema
0 (0%)
OpenBSD, NetBSD, FreeBSD...
0 (0%)
OpenSolaris
0 (0%)
MacOS X
0 (0%)
Nijedan od gore navedenih
0 (0%)

Ukupno glasova: 28

holodoc

07.11.2010, 21:58 Poslednja Izmena: 07.11.2010, 23:40 od holodoc
Kao što samo ime kaže interesuje me koji operativni sistem koristite za vaše lične / poslovne potrebe i ako ste raspoloženi za obrazlaganje i zbog čega :)

Nažalost SMF za sada bez modifikacija ne dozvoljava glasanje za više opcija tako da morate ipak da se odlučite samo za jedan od operativnih sistema.

EDIT: Možete da izaberete maksimalno pet od ponuđenih opcija za glasanje.
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

holodoc

Evo ja ću početi prvi tako što ću navesti Windows 7 kao operativni sistem u kojem u poslednje vreme provodim najviše vremena iako kao alternativnu razvojnu platformu koristim Fedoru u dual boot-u.

Za testiranje svojih aplikacija u produkcionom okruženju koristim CentOS koji je instaliran u VirtualBox virtuelnoj mašini kojoj mogu da pristupim i iz Windows-a i iz Linuxa. Na taj način mogu bez ikakvih problemna da koristim jednu zajedničku platformu za smeštanje izrađenih aplikacija, podataka u bazi itd. (virtuelna mašina sadrži Apache i MySQL server kao i SVN repozitorijume i preostale neophodne servise).
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

marjan

Windows 7 Professional kod kuće i na lap-topu.  Windows XP na netbooku (ređe korišćenom), takođe XP na fakultetu. Linux Mint na dual-boot-u na lap-topu, uglavnom za neka istraživanja.
OpenSuse 11.2 na jednom serveru, Debian 5 na drugom.
Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.

holodoc

07.11.2010, 23:36 #3 Poslednja Izmena: 07.11.2010, 23:41 od holodoc
Malo izvinjenje za dezinformaciju u prvom postu ove teme. Multivote je ipak moguć samo što je opcija malo sakrivena ovog puta u verziji 2 :)

Postavljeno je da može da se izabere maksimalno do 5 operativna sistema u jednom glasanju.

Privremeno sam omogućio opciju uklanjanja svog glasa da bi svi oni (Marjan i ja) mogli ponovo da glasamo za tri operativna sistema :D Posle toga opcija izmene glasa biže isključena :D
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

marjan

Evo, izglasao sam tri najkorišćenija.
Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.

holodoc

Citat: marjan  07.11.2010, 23:38
Evo, izglasao sam tri najkorišćenija.
Uf pa zar baš toliko sistema :D Dobro ajde povećao sam granicu na 5 pa ako hoćeš možeš ponovo da glasaš :D
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

gagi

Ubuntu + XP na VirtualBox-u kuci, ista kombinacija ali na dve masine na poslu. Jedini razlog sto jos uvek imam M$ proizvode je sto neki alati koje koristi na zalost postoje samo za Windows verzije.

marjan

CitatUf pa zar baš toliko sistema
Hajde da obrazložim ;)
Rado bih koristio sedmicu umesto XP-a, ali na fakultetu mi je računar malo po-slab za sedmicu, a isto važi i za netbook. A i imali su (MS, prim. aut.) probleme sa baterijama kod laptopova, pa ne bih ni da isprobavam :\
OpenSuse je distro koji ponajbolje poznajem, pa je bio na oba servera, dok me nije malo iznervirao jednom (eh, da je jednom ;)), pa sam ga zamenio starim-dobrim Debianom. Na drugom serveru sam ipak ostavio, tj. stavio sam aktuelnu verziju.
Mint 10 RC mi se izuzetno dopao, a trebao mi je jedan onako user-friendly desktop Linuks OS, pošto petljam sa nekim OSS programima.
I takOTM.... ;)

Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.

gagi

"Suseta" sam koristio od verzije 9.1 do pre par meseci kada sam presao na Ubuntu i zaista sam zadovoljan sa njim (sve je bolji i bolji). U firmama sam radio pod Susetom , Solarisom, XP-om (nisam primetio da ljudi bas ceznu da bace jos koji evro na sedmicu u ova krizna vremena) i Ubuntu-om. Sretao sam i druge linux distribucije ali retko.

Marko Аcović

08.11.2010, 16:38 #9 Poslednja Izmena: 08.11.2010, 16:40 od marko_gm
Na poslu imam WinXP pa zato koristim njega i povremeno se kacim na server na kom imamo Ubuntu.
Kod kuce je moj favorit Windows 7. Jeste da se dugo cekalo na verziju koja ce biti pravi naslednik Windows XP ali mislim da su ga sa 7-icom uboli bas gde treba :)

PS. Ne znam da li je bas potrebno prikazivati operativne sisteme starije od deset godina. Cisto sumnjam da sad neko koristi i Windows 2000 a kamoli prastari 3.11 :)

holodoc

Citat: marko_gm  08.11.2010, 16:38PS. Ne znam da li je bas potrebno prikazivati operativne sisteme starije od deset godina. Cisto sumnjam da sad neko koristi i Windows 2000 a kamoli prastari 3.11 :)
Windows 2000 nije još uvek postao baš tolika relikvija i pouzdano znam da ga bar par ljudi koje poznajem koristi (čak tvrde i da je bolji od XP-a :D) A windows 3.11? Hm... Postavio sam ga generalno samo zbog toga što se lepo uklapao u ostatak družine pa reko neće da škodi... A i otkud znaš :D Nije baš 3.11 bio toliko loš :) Za Princa dušu dao :D
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

Siniša Ranđić

Evo da se i ja oglasim u pauzi nekog silnog pisanja, koje me je pritislo danas. A upravo to pisanje je glavni razlog što na svom kućnom desktop računaru još uvek koristim Windows XP (64-bit verzija), jer još mnogo bolje baratam sa Word - om od OpenOffice Writer - a. A tu je i Visio, koji mi je nezaobilazan za one razne sličice koje treba da nacrtam. Inače celo leto sam odlagao iz organizacionih razloga instaliranje Windows 7 na ovom računaru, a kako stvari stoje verovatno ću to uraditi za novogodišnje praznike kada obično vršim reinstalaciju operativnih sistema na svojim računarima. Verovatno ću instalirati Windows 7 sa Fedora 13, kao dual - boot alternativom.

Inače na ostalim svojim računarima:

       
  • Desktop računaru u laboratoriji za računarsku tehniku
  • Notebook računaru
koristim Fedora 13 distribuciju i nemam nikakvih zamerki. Čak bi ona "trčala" i na ovom računaru da nije ovih silnih tekstova i naviknutosti na Word. Čak sam rešio da i na četvrtoj mašini koju koristi moja ćerka i koja je bežično povezana u lokalnu kućnu mrežu instaliram Fedora 13, jer sam došao do zaključka da njoj to neće ograničiti slobodu u korišćenju svih onih programa koje mlada generacija danas masovno koristi. A bar neću morati da se borim sa virusima koje ona prosto usisava sa mreže.

Zepi

Evo da se i ja nadovežem ukratko.

Na laptopu koristim XP u dual boot-u sa fedorom 13 a imam na njemu i jedan Ubuntu čisto za upoznavanje koji je instaliran pod XP.

Još nisam prešao na 7 jer, verovali ili ne, ovaj XP sam instalirao kada sam kupio laptop u aprilu 2008 i i dalje se drži veoma dobro.
Takođe sa Fedorom sam veoma zadovoljan i nekako mi je dosta prijatna i kao profesionalno i zabavno okruženje.

Kući na desktopu koji koristim samo za multimediju koristim 7 i dosta sam zadovoljan, a sviđaju mi se i dopune vezane sa kreiranje image-a sistema kao i mrezno okruženje koje pronalazi sve mreže sa kojima sam povezan automatski (različit workgroup).

Jedino još planiram da isprobam neku kombinaciju u wirtualbox-u što mi se mnogo sviđa kao ideja.


vukasheen

Glasao sam, pa da obrazložim,

Do skoro sam koristio dual boot Ubuntu i XP. Uglavnom sam podjednako koristio i jedan i drugi sistem zavisno od potreba.
Na Ubuntu sam se jako navikao jer sam jedno vreme - nekih godinu dana koristio samo njega.
Skoro sam instalirao novi 10.10 i mogu vam reci da ima najmanje bagova od svih do sada i da je stvarno sto se gnoma tiče jako stabilan i lep za rad. Ovog puta sam instalirao virtual box i XP digao u njemu. Nadam se da necu imati potreba da dodatno instaliram XP.
Za sada ne planiram da se upoznam sa 7, 8, 9 i drugim windowsima  :-<

MiSve

Na laptopu i desktop računaru imam instaliran Windows 7, 64b verziju sa kojim sam za sada jako zadovoljan. Na poslu imam instaliran Windows XP koji još uvek drži većinu u mojoj kompaniji mada moram da napomenem da najnoviji računari koji stižu dolaze uz Windows 7 verziju operativnog sistema.
Zbog gore navedenih razloga glasao sam i za Windows 7 i za Windows XP.