Introduction to Computer Science and Programming - MIT OpenCourseWare

Započeo Adis A., 13.09.2011, 09:47

prethodna tema - sledeća tema

Adis A.

6.00 Introduction to Computer Science and Programming


Prošavši kroz ceo kurs, želim da prezentujem informacije o samom kursu, kao i svoje utiske nakon završetka istog.

Informacije o kursu:

Programski jezik: Python
Kao odgovor na to zašto Python, citiraću profesora (Eric Grimson):
"So the point I want to make here is that there's no particularly best language. What we're going to do is simply use a language that helps us understand. So in this course, the language we're going to use is Python. Which is a pretty new language, it's growing in popularity, it has a lot of the elements of some other languages because it's more recent, it inherits things from it's pregenitors, if you like.
But one of the things I want to stress is, this course is not about Python. Strange statement. You do need to know how to use it, but it's not about the details of, where do the semi-colons go in Python. All right? It's about using it to think.
And what you should take away from this course is having learned how to design recipes, how to structure recipes, how to do things in modes in Python. Those same tools easily transfer to any other language. You can pick up another language in a week, couple of weeks at most, once you know how to do Python."


Predavanja
Sva predavanja su dostupna u obliku video zapisa koje se mogu gledati online, a takođe i preuzeti/download.

Domaći zadaci

Domaći zadaci (~ engl. Problem Sets) su veoma zanimljivi. Nekih od tih zadataka su imali veze sa DNK uparivanjem nukleotida u sekvence, simulacija robota za usisavanje prostorije (http://www.youtube.com/watch?v=F7D86UePXzI, izrada Ghost igre (http://en.wikipedia.org/wiki/Ghost_(game), itd.

"Readings"
Za svaku celinu obrađenu na predavanjima, postoji odgovarajući materijal za čitanje, tj. dalje informisanje.

"Study group"
Study group ili u prevodu Grupa za učenje služi za međusobnu pomoć ljudi koji "prolaze" kroz kurs. Ona nije u vezi sa MIT-om, već je deo jednog većeg projekta http://openstudy.com/



Sve dalje informacije možete pronaći na  lokaciji samog kursa: http://ocw.mit.edu/courses/electrical-engineering-and-computer-science/6-00-introduction-to-computer-science-and-programming-fall-2008/index.htm

Moji utisci:

Prva stvar koja mi je pala na pamet kada sam krenuo sa ovim kursem je to da li ja mogu uspeti da prođem kroz ceo kurs (radeći domaće zadatke i sl.). Zašto? Ipak je to MIT-Masačuestski institut tehnologija, jedan od najboljih univerziteta na svetu. Shodno tome, tamo dolaze najbolji studenti. Ipak, krenuo sam sa kursem i nakon dva-tri meseca rada završio sam, i dobio odgovor pitanje koje sam postavio na samom početku. Ja sam uspeo da prođem kroz ceo kurs, ne zbog neke moje više intelegencije od ostalih, već zbog sledećih činjenica:
 
   - Vrhunski predavači (Eric Grimson, John Guttag) koji su tu, kao što oni kažu, da vas nauče da
      razmišljate o problemima, da razvijete veštinu rešavanja problema kroz programiranje. Oni ne traže
     vas da pamtite trenutno nebitne informacije.
   - Domaći zadaci su, po meni, "kičma" celog kursa. Kroz njih se stiče pravo razumevanje materije   
     sa predavanja. Dodatna stvar je što su neverovatno zanimljivi i primenjivi u praksi.

Kurs zahteva dosta rada, najviše na domaćim zadacima, ali vredi svakog potrošenog sata. Na kraju svega, mnogo je korisno kada znate da učite od najboljih, a samim tim znate da je to znanje itekako primenjivo u praksi.

P.S. Tekst je napisan s' namerom da informiše i ohrabri one koji budu želeli da prošire svoje znanje iz programiranja koje su stekli na fakultetu, konkretno na TFC.








holodoc

Kako ja ne podnosim Python sintaksu pa to je čudo :D Ne zalazim u raspravu tipa upotrebljivosti i slično ali svaki put kada bih se zainteresovao da dam (ponovo) šansu Python-u prosto bi me oduvala ona njegova nepreglednost i isključiva zavisnost od identacije da pruži čitljiv kod.

Navikao sam jednostavno da su mi blokovi u kodu uvek oivičeni zagradama pa to ti je :)
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

marjan

^ +1
Iako sporadično programiram, moram da se složim da me je takođe ovo odbilo više nego jednom. :(

Elem, glede samog kursa, čestitke Adisu za prelazak.
Stenford kreće u oktobru sa AI, Machine Learning, Databases. AI drži Norvig ;)
Prijavih se, pa ćemo videti :)
Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.

Adis A.

CitatStenford kreće u oktobru sa AI, Machine Learning, Databases. AI drži Norvig
Hvala za ove informacije.

Koliko sam mogao da saznam sa web strane kursa,iz priče oba profesora, kurs je odlično organizovan. Zahteva oko desetak sati rada sedmično i kao preduslov navode poznavanje verovatnoće i linearne algebre. Čak su i napisali, da će objaviti dodate linkove o tim preduslovima. Mada mislim da nije potrebno neko opširno poznavanje navedenih oblasti, već neke osnovne stvari.

Pošto si se prijavio, nadam se da će se, nakon završetka kursa ili ranije, pojaviti neka tema na tvom blogu o samom kursu.

marjan

Postoje dva modusa za prijavu, odnosno pohađanje AI: kompletan (sa domaćim zadacima, sve full) i "light" mod. Prijavio sam se za prvi, ali je moguće prebacivanje - ne znam koliko ću stići da pratim ovaj kompletan režim, pa je to dobra varijanta.
..Naročito jer me još više zanima Machine learning, na koji sam se isto prijavio.
Valjda ću ispratiti bar jedan :)
Ako se uključim i ispolažem šta treba, pohvaliću se i napisati utiske. :)
Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.

Marko Аcović

CitatStenford kreće u oktobru sa AI, Machine Learning, Databases. AI drži Norvig
Na prvi pogled deluje zanimljivo. Da li znas za jos neki kurs a da ga pokrecu na Stanford-u?

marjan

Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.