Sta posle diplomiranja

Započeo Miloš, 23.11.2016, 03:07

prethodna tema - sledeća tema

Siniša Ranđić

Počinjem od kraja, nije mi teško da čitam, ali bih bio mnogo srećniji kada bi i drugi čitali ovo što pišeš. Ili još nisu otkrili, a bilo bi krajnje vreme. Inače ja nemam šta da dodam ovome što si napisao.

Nenad

Zdravo .
Studiram na FTN u Cacku , student sam 2 godine IT-Softverski inzinjer , zelim da vam prenesme jedno "iskustvo" na kolomvijumu iz Jave. Kada sam radio u odredjenom terminu kolok. uzeo sam 25 od 30 bodova iako su zadaci bili ocajni ( previse laki). Decko iza mene 45 min nista nije uradio , sve pogresno , da bi zatim kada sma zavrsio i u toku ocenjivanja mog rada i pregledala , ustao 'prosetao ' se do susednog racunara i slimao vec odradjeni kolokvijum koji je uradjen tacan . Naravno bio je skroman i uzeo je 27 bodova . Prica nije bezvezna , jer 90% studenata na ovom fakultetu prepisuje , a ja sto sam zeljan znanja nemam gde da naucim ii nema ko da mi pokaze i uputi u prave stvari.

durma93

Ne shvatam sta hoces da kazes ovim? Svako se snalazi kako moze, ti trebas da gledas svoja posla I da ucis za sebe, jer bas sto se tice jave, nauci I neces imati problema, pricam ti za internet programiranje I ostalo, batali to sto ljudi prepisuju ucis za sebe I samo za sebe.

Nenad

Hocu da kaze zbog ceka su bolji FON, ETF ., itd. , zbog ceka je ovaj faks medju losijima u Srbiji. A sto se tice znanja , nemas od koga da naucis , od svih silnih doktorata 5 je najrealnijih. Zadaju ti seminarski (radis program) gde ti kazu da pocnes da radis na njemu , a pola stvari nisi jos naucio , tek treba da naucis . Napravis nesto lako , profesor ti kaze , uradi nesto drugo ovo je lako ili , nisi ti ovo radio.

Marko Аcović

Sto se tice prepisivanja, to moze lako da se sredi. Onaj koji je uhvacen, zabrani mu se polaganje svih ispita/kolokvijuma na period od 6 meseci do godinu dana. Takodje, od istog se zahteva da napise javno izvinjenje za to sto je uradio i da okaci na pano u glavnom holu da svi mogu da vide. Drugo, na kolokvijumima/ispitima moze lako da se namesti da ne moze niko da prepise.

CitatA sto se tice znanja , nemas od koga da naucis
. Nazalost, moram da se slozim sa ovim (cast par izuzetaka). Hajde da to promenimo. Neka se, za pocetak, okupe svi smerovi po godinama i neka naprave medjusobno anketu sta biste zeleli da ucite? Stavite na papir sve sto vas zanima i sa tim zahtevom javno nastupite pred fakultet. Pre toga mozemo da otvorimo javnu raspravu ovde na forumu gde bismo diskutovali o zeljama (nije sve Internet programiranje :)).

Nenad

Ja sam uvek za to , cak sam i nekim profesorima rekao, sto je i malo drsko da ne mogu , ne zelim da ucim njihov predmet jer me ne zanima , kao sto je ekonomija menadzment...

Marko Аcović

Slazem se. Ekonomija i menadzment nemaju nikakve veze sa softverskim inzenjerstvom. Nije drsko to sto si pitao. Drsko je sa njihove strane sto vas obmanjuju predavajuci vam gluposti. Zato je potrebno sistematsko organizovanje studenata ne bi li se stvari popravile. Mnoge profesore nije briga. Njima je bitno da formalno imaju potreban broj studenata i da im nesto predaju. Vasa buducnost je u pitanju. Morate se boriti sto pojedinacno tako i organizovano.

Nenad

Bas tako . Ali mali je broj studenata koji hoce da se organizuju po tom pitanju . Vecina studenata kao sto sam i rekao gore , dolazi samo da uzme diplomu prepisivajuci , a ne da nauce nesto .

Marko Аcović

Neka bude po desetak ljudi po godini, to je oko cetrdesetak ljudi po smeru x broj smerova i eto ga. Uopste nije lose za pocetak.
Uz dobre mehanizme zastite, prepisivaci bi se sveli na minimum. Ja smatram da tih 4, 5 godina provedinih na fakultetu treba posmatrati kao investiciju za ono sto dolazi posle i ako vec treba da se utrosi toliko vremena, onda da se bar utrosi kvalitetno.

Bojan

Zdravo.
Student sam RI smera.Imao bih predlog.Valjalo bi organizovati grupe koje bi učile ono sto je potrebno da bi sutra mogli da se zaposle u nekoj firmi bez poteškoća(web tehnologije,proceduralno programiranje (java ,c#),baze podataka,rad u linux-u,pravljenje mobilnih aplikacija itd.).Takođe bih dodao ,da bi bilo poželjno da se umesto klasičnog ispita iz stručnog predmeta ,rade projekti na kojima bi se dobijala ocena(tipa programiranje).Jer mnogo će vremena proći dok fakultet bude uradio nešto po pitanju plana i programa.

Marko Аcović

Bojane, za pocetak mozes da pozoves sve zainteresovane kolege sa smera kao i starije a i mladje.
Zatim mozete da napravite spisak tehnologija koje biste voleli da radite a kojih trenutno nema u nastavnom planu.
Onda sa time mozete da izadjete pred rukovodstvo fakulteta zahtevajuci (sasvim opravdano) da vam nadoknadi propusteno.

Bojan

To nebi bila losa ideja samo da nadjem nacin da zainteresujem vise ljudi za ucenje programiranja , jer vecina studenata sa ri i it smera ne zanima programiranje. :)

Siniša Ranđić

06.12.2016, 13:39 #27 Poslednja Izmena: 06.12.2016, 17:12 od Siniša Ranđić
Pomalo sam iznenađen Bojanovom konstatacijom da studenti RI i IT nisu zainteresovani za PROGRAMIRANJE. To bi značilo da ih interesuje hardver (ili nešto drugo). Lično nisam stekao taj utisak. Kao nastavnik kome je hardver struka trebalo bi da sam time "zadovoljan". Međutim, lično smatram da softver i razvoj softvera većini svršenih inženjera računarstva pruža veću radnu perspektivu. To ne znači da ne bih voleo da se neko opredeli i za razvoj hardvera, pogotovu što savremeni pristup projektovanju hardvera podrzumeva programiranje, korišćenjem HDL (Hardware Description Languages) jezika, ali i drugih jezika u fazi verifikacije projektovanog hardvera.
Formirao sam posebnu datoteku u kojoj notiram oblasti koje su intersantne za studente, ali i oblasti koje prema mišljenju ljudi iz prakse treba izučavati.

Bojan

Kada sam rekao da vecinu studenata  RI i IT nisu zainteresovani za programiranje ,mislio sam na studente prve i druge godine posto i sam pripadam to delu.Meni licno bi bilo zanimljivo kada bih ucio malo vise oko hardvera(projektovanje i implementacija) i slicnih predmeta.

Marko Аcović

06.12.2016, 17:22 #29 Poslednja Izmena: 06.12.2016, 17:28 od Marko Аcović
Ako ih ne zanima programiranje, onda sta ih zanima? :) Ko hoce da se bavi racunarskom tehnikom, mora da voli da se druzi sa programiranjem i matematikom (da, bez matematike nista :) ). Cak i projektovanje hardvera se danas svodi na programiranje. Kao sto profesor rece, postoje razvijeni HDL jezici (Verilog, VHDL koji se nekad izucavao u okvru RT smera). Poenta price je sledeca: gde god da se okrenete, neko programiranje vam ne gine. Ko ne gaji strast prema programiranju, trebalo bi ozbiljno da razmisli da li je ovo prava struka za njega/nju.