Fedora 14 "Laughlin"

Započeo holodoc, 02.11.2010, 23:01

prethodna tema - sledeća tema

holodoc

02.11.2010, 23:01 Poslednja Izmena: 02.11.2010, 23:04 od holodoc


Fedora 14 "Laughlin" zvanično je danas puštena u divljinu.

Možete je preuzeti sa zvaničnog Fedorinog sajta (http://fedoraproject.org/en/get-fedora-options) gde možete da izaberete i jedan od specifično dizajniranih spinova.



Release / Feature lista "četrnaestice" može se naći na http://fedoraproject.org/wiki/Releases/14/FeatureList?anF14.
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

holodoc

23.11.2010, 15:49 #1 Poslednja Izmena: 23.11.2010, 15:51 od holodoc
Veliko veliko razočarenje sa Fedorom 14 :(

Dok je "trinaestica" mogla da se pohvali da je koliko-toliko bila kompletna kod "četrnaestice" sam morao da konstatujem da se radi o donekle prerađenom fabrikatu koji sa jedne strane ne zaslužuje novu verziju a sa druge strane i dalje ima problema sa drajverima :( Činjenicu da ATI drajveri za HD5xxx seriju još uvek nisu dostupni za F14 bih nekako i prebrodio ali primetio sam da je zvuk koji dolazi sa Realtek-ovog integrisanog čipa užasno loš (čuje se šum i neko blago pištanje) a rešenje za pomenuti problem ni od korova. Da ne napominjem da zbog skorašnjeg potpunog prelaska sa Eclipse-a na NetBeans imam problema sa sistemskim AntiAliasing-om zbog koga fontovi u Java aplikacijama izgledaju kao iz vremena Atarija :(

S obzirom na to da nemam vremena da se igram inspektora Gedžeta ukinuo sam joj mandat na svom računaru i vratio se na Ubuntu 10.10 ( :banghead:) gde je većina problema do sada počišćena u odnosu na prethodnih mesečak dana.

Videćemo da li ću se vratiti na F14 kasnije ili ću ipak ostaviti Ubuntu kao Linux desktop razvojnu platformu.

Najgore u celoj priči je što sam sa ovom F14 verzijom stekao utisak da kvalitet kompletne Fedora zajednice opada i da je kontrola kvaliteta isto tako uvatila krivinu i šmugnula dok lađa ne potone (neće valjda :D)
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

Zepi

A samo sto nisam poceo da je skidam da bi je probao.

F13 mi se bas svidela pa sam očekivao samo poboljšanja.

Izgleda da neću ništa menjati još neko vreme.

Kad si već napomenuo prelazak sa Eclipse na NetBean.
Eto možda razloga da se vratiš na Eclipse.
Ja sa SunSpotom moram da radim u NetBeans-u i uopšte mi se ne svidja.
Ne mogu da opišem razlog ali jednostavno mi nekako ne leži.


holodoc

Citat: Zepi  23.11.2010, 18:23
A samo sto nisam poceo da je skidam da bi je probao.

F13 mi se bas svidela pa sam očekivao samo poboljšanja.

Izgleda da neću ništa menjati još neko vreme.
Ako ti F13 radi kako treba onda stvarno nemaš razloga da pokvariš stvari i instaliraš F14. Možda ako imaš nameru da je instaliraš na laptopu i ako ti laptop ima Intelov grafički čipset. Tad ćeš imati punu grafičku akceleraciju kao i u slučaju da imaš neku nVidia karticu. Ako imaš ATI nemoj ni da pomišljaš na to. Plus što su stvaili neke užasno ružne default teme za recimo Empathy a i dešava se da se fontovi naprasno u sistemu potpuno poremete.
Citat: Zepi  23.11.2010, 18:23Kad si već napomenuo prelazak sa Eclipse na NetBean.
Eto možda razloga da se vratiš na Eclipse.
Ja sa SunSpotom moram da radim u NetBeans-u i uopšte mi se ne svidja.
Ne mogu da opišem razlog ali jednostavno mi nekako ne leži.
Meni ne treba Java u NetBeans-u već isključivo puna podrška za PHP, XHTML, JSON, XML, XSLT, CSS i pre svega podrška za literalnu JavaScript notaciju. Zbog ovog poslednjeg sam pretražio pola neta da nađem editor koji je sposoban da čita takav oblik JavaScripta i NetBeans je prvi editor koji ima punu podršku za literalnu JavaScript notaciju do prvog nivoa dubine što je sasvim ok.

Druga stvar zbog koje sam prešao na NetBeans je onaj prokleti Debug/Run meni u Eclipse-u gde si morao za svaki fajl koji debuguješ da definišeš parametre debugovanja. To je bio razlog zbog kojeg sam dosta dugo ostao na PHPEd-u gde lepo brate klikneš na Debug i trenutno aktivan fajl se debuguje a naknadne debug sesije mogu da se "okinu" direktno iz browsera. NetBeans sve to ima ik što je najvažnije veoma lepo se slaže sa xDebug-om koji uz to pruža odličnu podršku za profilisanje koda koji se kasnije lako analizira Wincachegrind-om ili još bolje Webgrind-om.

Ja sam dosta dugo mrzeo NetBeans jer je bio užasno spor i nije imao baš dobru podršku za stvari koje su meni trebale ali sada ovaj novi sistem koji omogućava da se bukvalno kompletan razvoj radi u samo jednom IDE-u za gomilu programskih jezika je stvarno odličan.
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

Zepi

Bas zato što mi F13 radi dobro mislio sam da će nova raditi bolje.

A što se tiče debuger-a u Eclipse-u to si u pravu ali da ne pravimo ovo OFFTOPIC...

maxogm

Posle 200MB update-a, opet je to ona stara fedora... cak i 3G modem radi out of the box... sto nije bio slucaj u prethodnim verzijama(mislim iskljucivo na Fedoru)

Za debug PHP-a ne znam kakav je eclipse, ali za javu tesko da postoji bolji debug-er.

holodoc

Koga interesuje... Pojavio se zvaničan paket u rpmfusion repou za ATI kartice ;)

Uputstvo za instalaciju - http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=155503&page=1&pp=10
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

holodoc

Kao što sam već napomenuo u temi o Debianu ponovo sam se sinoć vratio na Fedoru 14 i prosto ne mogu da verujem koliko je sistem ispeglan u odnosu na prvu verziju koja je objavljena par meseci.

Za samo sat i po vremena uspeo sam da uradim kompletnu instalaciju i update sistema kao i da instaliram najnovije ATI drajvere iz rpmfusion-a i da prilagodim GNOME i KDE svojim potrebama. Sistem se za sada ponaša fantastično brzo a ispravke i poboljšanja su zaista primetne na svakom koraku.

Prva dobra stvar je da su konačno rešeni problemi sa yumex-om koji je stalno tražio autentifikaciju super korisnika i koji je stalno nešto brljao sa korisničkim interfejsom. Raditi sa yumex-om je konačno ponovo postalo zadovoljstvo :)

Druga fantastična stvar je kvalitet ATI drajvera koji dolaze iz rpmfusion repoa za F14. Jednostavno rečeno upoređujući 2D/3D karakteristike i performanse koje je davao primera radi ATi drajver na Ubuntu 10.10 sa onim koji dolazi uz F14 poboljšanja u F14 su neverovatna. Nema više artefakata, compiz-fusion radi bolesno dobro a 3D performanse su potvrđene i u realnim naslovima (recimo AAA gejmerskim naslovima).

U svakom slučaju prošlo je poprilično vremena od kako se bukvalno osećala stabilnost i zategnutost Fedore što je moram da priznam poprilično dobar osećaj posle prvobitnog razočarenja :)
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php