Sta posle diplomiranja

Započeo Miloš, 23.11.2016, 03:07

prethodna tema - sledeća tema

Miloš

Vecina ljudi kada diplomira ode na biro, prijavi se i ceka da ih neko pozove da pocnu da rade, nekolicina ima vezu ili pare da plate radno mesto, dok oni koji misle svojom glavom sami traze posao, jer ne zele nikome da duguju uslugu, a u biro ne polazu nikakve nade. Narano treba da se prijavite na biro, zbog overe knjizica i ostalih gluposti, ali iskreno se nadam da ce vam to poslodavac u najskorije vreme odradivati, a da vi o tome ne mislite.

Elem, prva stvar koju treba da znate, diploma vam sluzi da bi konkurisali na neki oglas, jer 99,9% oglasa trazi diplomu ETFa, FTNa, FONa ili eventualno odgovarajuce VSS, van toga diploma vam nista ne znaci, a na zalost, domace kompanije ce vas sumnjicavo gledati kad im kazete da ste zavrsili u Cacku. Toboz je Beogradski univerzitet mnogo bolji.

Istina je drugacija. Koji ste fakultet zavrsili poslodavcu moze da kaze sledece ETF - "malo vise se pomucio", FTN - "ucio je o vise tehnickih nauka", FON - "vise menadzerski orijentisan".
Ali sve to pada u vodu kada vas pitaju "Sta vi znate, na kojim ste projektima radili, koje ste tehnologije koristili i sl". Gotovo polovina programera nije zavrsila fakultet, sto ne znaci da treba da odustanete od fakulteta, vec da krenete samostalno da ucite i da se usavrsavate. Fakultet treba da vam pokaze tj "otvori oci", da vas nauci da razmisljate (zato ucite matematiku - integrale, izvode i ostale stvari koje vas nerviraju i pitate se gde cete ih koristiti). Ovo pokazuju istrazivanja, ne pricam napamet, jedno takvo istrazivanje sprovela je startit zajednica i mozete ga procitati na sledecoj adresi:
http://startit.rs/istrazivanje-srpski-programeri-plate-obrazovanje/
Zakljucak, morate da radite na sebi.

Prva stvar koju treba da znate jeste da napisete CV, tekstova o ovome imate na svakom koraku, preporucujem Infostud kao najkorisniji i najpregledniji izvor informacija, pored toga mozete na njihovom sajtu da napravite CV kroz template. Druga stvar treba da naucite da pisete PP. Bas ovih dana je firma raspisala konkurs za dva Java junior programera, kolege koje odlucuju ko ce biti pozvan, retko koje propratno pismo su procitali, ali ona koja su procitali, ako im se nisu svidela, CV skoro da nisu ni gledali.

Druga stvar, pratite oglase, najbolji sajt po meni je www.helloworld.rs to je infostud-ov sajt namenjen iskljucivo ljudima koji rade u IT industriji. Opet kazem znanje na fakultetu je korisno, ali ne dovoljno i moracete dosta da ucite da bi ste imali dobru platu (1000+ evra), IT sektor je dosta dobro placen, samo ukoliko imate iskustva i znanja. Drugi sajt je www.startit.rs koji predlazem da aktivno pratite zbog odlicnog blog sadrzaja, ekipa koja radi u startit-u radi sa Big Data tehnologijama, jako cesto organizuju meetup susrete u njihovim prostorijama sa vrhunskim strucnjacima, vrlo cesto dovode i poznate svetske eksperte i sve to za dzabe. U inostranstvu da bi ste prisustvovali nekom takom skupu morate da date skoro prosecnu platu u Srbiji. Naravno sve je ovo u Beogradu, ali ko vam je kriv kad vam parlament sluzi za organizovanje zurki, a ne zasta je zaista namenjen.

Dok pratite oglase, videcete koje su tehnologije najcesce trazene, tako da vam to moze biti putokaz za usavrsavanje. Tutorijala ima na sve strane samo vam treba dobra volja. Da bi radili u IT ne morate da budete genijalac, ne postoji problem koji cete vi imati, a da neko nije vec pre vas imao, zbog toga guglajte. Citanje knjiga brzo dosadi, kao i prekucavanje koda koji vidite u tutorijalima. Programiranje cete najlakse nauciti tako sto zamislite nesto i to napravite. Ako nemate ideja, kopirajte druge, uzmite neki sajt sa neta i probajte da napravite identican. U osnovi start up je dobra ideja, ali to ne mora da bude neka revolucionarna ideja, vec moze da bude i kopija necega sto postoji, ali da bude poboljsana u nekom pogledu. Ako ne znate da kopirate, onda napravite svoj CV kao sajt i postaviete ga na web i to je nesto za pocetak. Samo nemojte da gubite vrem i da cekate.

Neplacena praksa je bolja nego ne raditi nista. Napisite CV i PP i saljite na adrese firmi koje vam se svidjaju. Ovde do izrazaja dolaze PP.

Ako planirate da radite u stranoj kompaniji nije lose da napravite linked in profil.

CV i PP moraju biti pravopisno ispravni, nije to forum da kucate "osisanom" latinicom, kao ja sada, vec nesto cime se prezentujete mogucem poslodavcu.




I za kraj moje iskustvo u trazenju posla.

Nasao sam firmu koja mi se dopala, domaca kompanija, poslao sam CV i PP iako nisu imali oglas. Nakon par dana prolazio sam pored firme, svratio i trazio nekoga iz HR sluzbe. Dosla je jedna devojka, Ivana se zove, pitala o cemu se radi i rekla mi da ce pogledati CV. Sutradan ujutru su me zvali da dodjem na razgovor za posao. Kolega koji je dan posle mene konkurisao, pozvat je nakon mesec ipo dana. To mi je bio prvi razgovor, lose sam prosao, ali i oni su ukapirali da sam se zbunio. Dva meseca od tog razgovora, zvali su me da pocnem da radim, ali vec sam bio poceo da radim u drugoj firmi tako da nisam prihvatio, izmedju ostalog tada su mi rekli da vide da zelim da radim i da je to razlog sto me zovu, a ne ono sto znam.

Ispostavilo se da je firma u kojoj sam se zaposlio jako losa i dosta neorganizovana, tako da sam nakon 2 meseca dao otkaz. Otisao sam kuci 5 sati dnevno sam ucio angular. I dalje sam slao CV i PP na oglase, negde sam prosao prvi, negde drugi, negde me uopste nisu pozvali, ali sam i dalje pokusavao.

Na kraju sam se zaposlio u domacoj firmi. Prvih godinu dana na poslu angular mi nije znacio, ali pre mesec dana kolega je poceo da razvija novu app koristeci izmedju ostalog i angular, ponudili su mi da se polako ukljucim u razvoj te aplikacije, tako da ce mi sada znaciti to sto sam ucio dok sam trazio posao. Izmedju ostalog u isto vreme primili su jednog od najboljih studenata sa FON-a, posle 5 meseci dobio otkaz...


Izvinite za poduzi tekst...
Ako imate nekih pitanja, slobodno pitajte :)
Dip. Inž. elektrotehnike i računarskog inženjerstva (Moduo RI).
Zaposlen u firmi Infolab d.o.o. na poziciji DevOps Inženjer (odnosno system administrator i release manager).

dbogi89

Moje iskustvo je sledece (bivsi student RT)..

Posle zavrsetka master studija otisao sam za Beograd, slao sam CV u vise firmi i dobio sam posao posle 30 dana.

Prvo na poziciji C++ programera, pa tehnicka podrska korisnicima, pa Android programer, pa Java programer i sada trenutno radim

nesto iz PHP (ovo je sve u okviru iste firme).

Stusdetni trebaju da budu svesni svojih nedostataka i da porade na tome. Fakultet treba da nas nauci da razmisljamo
 
ali vec je pricano na ovu temu i fakultet u jednom delu treba da poveca kriterijum i jos par ispita o kojima sam vec pricao da stavi

u plan i program konkretno na smeru RI (vise konkretnih projekata). A sto se tice FON-A imam i ja koleginice sa FON-a, ok su mi. Nisam imao problem sa tim

sto sam zavrsio u Cacku nisu nista bolji konkretno fonovci od nas. Mi treba da se ugledamo na ETF (RTI) i RAF (Racunarske

nauke). Pored ovog posla radim u jednoj privatnoj skoli na obuci od 3 meseca Java programiranja (imam ljude sa vise ICT, FONA)

koji su bas na infomacionim tehnologijama i to 4 godina (fon), ICT zavrsio visoku , a dosli su na kurs, to govori o sistemu naseg

obrazovanja.Ne treba studenta pustiti da se provuce cini mu se medvedja usluga!




Miloš

@dbogi89 U potpunosti se slažem. S' obzirom da imaš dosta iskustva u razvoju app u više tehnologija, mogao si dopuniti temu
http://csl.ftn.kg.ac.rs/forum/index.php/topic,455.msg3103.html#new
Msm da je izbor teme za diplomski jedan od prvih problema sa kojim se studenti susretnu pri kraju fakulteta, jer za kvalitetno odrađen dip treba uložiti vreme, a kad se već troši vreme onda je bolje kvalitetno ga iskoristiti.


Što se tiče fakulteta, da se ogradim u potpunosti, ne omalovažavam ni jedan fakultet niti univerzitet, generalno je situacija loša za IT. Pisam sam neki dan na forumu koje su nedostaci RI smera, po mom mišljenju.
http://csl.ftn.kg.ac.rs/forum/index.php/topic,884.msg3104.html#new
Dip. Inž. elektrotehnike i računarskog inženjerstva (Moduo RI).
Zaposlen u firmi Infolab d.o.o. na poziciji DevOps Inženjer (odnosno system administrator i release manager).

Marko Аcović

@dbogi89, kazes da bi studenti trebalo da budu svesni svojih nedostataka. Problem je u tome sto najcesce nisu svesni toga. Razlog tome je neiskustvo. Na fakultetu im se serviraju razne nepotrebne stvari i kad zavrsis mislis da si inzenjer koji nesto zna ali kad dodjes na prvi razgovor za posao, onda shvatis koliko nista ne znas. Fakultet bi trebalo da nauci ljude da razmisljaju. Pored toga, trebalo bi da ih nauci kako da dolaze do informacija i da znaju kako tu informaciju da iskoriste. Koliko ja znam, na fakultetu se i dalje forsira da ljudi reprodukuju nesto. Doduse, to je sad problem celokupnog skolstva u Srbiji ali to sad prevazilazi ovu temu.

Elem, treba pratiti trendove, biti informisan i konstantno raditi na sebi, uciti nove tehnologije, nove programske jezike itd, jer jedino tako se moze ostati konkurentan na trzistu. Danas se sve toliko brzo menja (narocito u IT-u) tako da ako ne biste pratili razvoj, za godinu dana vec ispadate iz "trke" i vec postaje dosta teze da se u istu vratite.

Diploma je samo ulaznica u trku. Dalje je sve na nama samima koliko smo spremni da ucimo i radimo.

dbogi89

To moze da se promeni ako ima volje. Kod nas na fakultetu su male grupe, moze sa studentima da se vise radi.

Ali mislim da upravo fakulteti kao sto je ETF (smer RTI) i RAF (RN) pokazuju kako treba raditi..

Diploma jeste ulaznica u trku, ali dobro bazicno znanje koje krece sa fakulteta je veoma bitno (a nisam siguran da ga mi imamo na visokom nivou).

Mora se nesto promeniti kod nas fakultetu da se u buducnosti fakultet prepozna da skoluje dobar kadar, da se od prosecnog

studenta tacno ocekuje odredjeno znanje. Mi znamo probleme, ali probleme stvaljamo pod tepih i nikako da ih resimo. Koji je

razlog zaista nzm.

Siniša Ranđić

Pratim ovu vašu diskusiju na Forumu i moram da se složim sa vama. S druge strane nisam baš previše srećan što sam o svim ovim problemima na sličan način razmišljao odavno, jer nisam uspe da delujem da dođe do promene u našoj obrazovnoj praksi. Nama na Fakultetu uvek je najvažnije bilo da popunimo upisnu kvotu, a to je poslednjih godina u principu išlo relativno lako. Jednostavno imamo puno studijskih programa (šest) na koje se upisuje relativno mali broj studenata. Međutim, tu prestaje naše interesovanje, tj. praktično nikoga, čast izuzecima, ne interesuje:
  • Kakve smo studente upisali - po uspehu, po tome iz kojih škola dolaze, ...
  • Kakav je uspeh ti studenata na kraju I godine - koliko ukupno prelazi u narednu godinu, kakve su ocene, da li ima sukih grla i koja su, ...
  • Koliko studenata od broja upisanih završi studije za četiri godine
  • Kad je u pitanju RI - zašto se sve manje studenata koji inicijalno upišu ERI odluči za studije RI u odnosu na EE
Ovo su samo neka "krupnija" pitanja na koja nemamo odgovore. 
Što se tiče samih studenata, da ostanem u domenu teme - njima se čini najvažnijim da završe studije, nadajući se da će im posao doneti priliku da nadoknade ono što im je uskraćeno tokom studija. Nažalost živimo u vremenima kada poslodavci očekuju "gotovog" inženjera i nisu spremni da investiraju u nečije doškolovavanje, pogotovu što može da se desi da ga taj napusti taman kada treba da počne da vraća ono što je u njega uloženo. Tu imamo i jedan bočni efekat da mnogi poslodavci primaju inženjere početnike na nekakvu praksu, a de facto oni sve vreme rade kao da su zaposleni, ali zvanično volontiraju i ne primaju nikakvu ili simboličnu platu. Mnogi se pri tome trude i praktično odrađuju značajan deo posla iako nemaju nikakv status. Poslodavcu je to naravno isplativo, čak i ako ga napusti bar mu je odradio deo posla besplatno. Naravno ovo su ekstremne stvari, a mogle bi se prevazići dobrim delom ako bi ti isti inženjeri tu doobuku realizovali na Fakultetu, kroz projekte koji bi ostajali na Fakultetu i jednim udarcem bi se postizalo više efekata - rezultati projekat bi se koristili na Fakultetu i na taj način bi se promovisalo svekoliko znanje i nastavnika, saradnika i studenata Fakulteta. Naravno studenti bi stekli dobra praktična znanja i naravno rezultati tog rada bi bili deo njihovog CV.  Da bi se ovo moglo ostvariti nastavnici moraju da budu spremni da više vremena provode na Fakultetu i da rade barabar sa studentima.

Marko Аcović

Nastavu bi trebalo organizovati tako svaka teorija bude ispracena sa sto vise prakticnih primera kako bi studenti shvatili poentu.
Ovo sto ste rekli za poslodavce je skroz tacno. Vrbovanje studenata krece vec od 2. 3. godine gde isti rade kod poslodavaca kao volonterski. U neku ruku to je ok, jer na taj nacin besplatno dobijaju znanje a sa druge strane i poslodavac je zadovoljan jer ima odradjen posao za dzabe.
Ipak mislim da je na kraju svako krojac svoje sudbine. Konstantan rad na sebi usavrsavanje danas su imperativ. Uciti, uciti i samo uciti, jer znanje je moc.

Miloš

Sa dve stvari se ne slazem.

Poslodavci u Srbij, pricamo naravno IT sektoru, su dosta korektni, stavise nude vise nego dobre uslove. Naravno ima i losih kompanija, moje prvo iskustvo je bilo negativno. Ali to je razlog mog (ne)znanja stecenog na FTN Cacak. Da sam sa svojim znanjem mogao da konkurisem u iole ozbiljnoj firmi sigurno bi bolje bilo. Sada radim u domacoj kompaniji i uslovi su dosta korektni. Iako sam se zaposlio na poziciji koju je mogao neko da radi sa srednjom skolom, napredovao sam i sad vec radim ozbiljne stvari, sto je opet stvar licnog zalaganja i truda, a ne znanja stecenog na fakultetu. Sa druge strane poslodavam mi je omogucio i da idem besplatno na CISCO CCNA kurs, koji bi trebao da me ne nauci sve ono sto nisam na fakultetu, a tice se mreza.
Sto se tice inostranih poslodavaca, navescu beneficije koje se jako cesto srecu:
- Budzet na mesecnom nivou za kurseve i obuke,
- Budzet za kupovinu racunara u vrednosti do par hiljada evra (ciji apsolutni vlasnik se postaje nakon 2 god)
- Besplatne teretane, bazeni, tereni za razne sportove
- Obezbedjena kuhinja gde svaki dan mozete da narucite sta zelite da jedete
- 1-2 TeamBuilding-a gde zaposleni biraju gde zele da idu
- Putovanja u inostranstvo
- Kursevi engleskog i drugih stranih jezika
i td da ne nabrajam vise. Naravno sve ovo zavisi od kompanije do kompanije, ali generalno, zbog manjka kvalitetnog kadra, a i u cilju da privuku sto bolje senior programere uslovi su dosta dobri. Jos jedan razlog sto sve ovo omogucavaju strane kompanije jeste sto ovde kvalitetnog senior programera plate 2000-3000 evra, a na zapadu moraju da mu daju 5000-6000, a i vise.
Da li treba da spominjem prakse koje strane kompanije obezbedjuju za studente zavrsnih godina, na kojima rade po 4 sata dnevno i za to po nekoliko prosecnih plata u Srbiji, naravno za studente koji su stekli odgovarajuca znanja i vestine.

Sto se tice druge stvari. Radi se bas o onome o cemu vec par dana raspravljamo. Studenti koji zavrse cesto nemaju neka elementarna znanja, pa samim tim poslodavci ne mogu da nadju dobar kadar. Kada su u pitanju domace kompanije, pogotovu ako rade za domace trziste, jos ako se firma probija na trzistu, zaposliti inzenjera i obucavati ga ono sto ga nisu naucili tokom skolovanju nije mala investicija, a i postavlja se pitanje, koja je svrha onda fakulteta? Izgovor koji se cesto cuje jeste da fakultet treba da nauci studenta da razmislja, u redu, ima tu istine, ali malo, povrsno. Cinjenica da je student upisao tehnicki fakultet znaci da mu logika ide od ruke. Da bi ste naucili studenta da razmislja, on mora da radi neke ozbiljne stvari, vi da ga uputite, da mu ukazete na kvalitetne nacine pristupa resavanju problema i da mu pruzite znanje da resi taj problem, a on da se pozabavi resavanjem tog problema.

Ironicno, ali danas je bolje upisati pojedine vise skole nego fakultet. Zasto? Pa zato sto na visim skolama necete zamajavati sa predmetima koji apsolutno nisu potrebni studentu racunarstva. Zato sto se studenti upoznaju sa mnogo vise tehnologija nego na fakultetu, pa samim tim mnogo im je lakse da se opredele za nesto i da krenu samostalno da uce, a i dobiju inicijalno znanje. Kada vec i na fakultetu moraju samostalno da sve uce, kao i tamo, bar ce imati vise vremena. Primera radi na ICT visoj, studentima se daje mogucnost izbora da celu jednu godinu slusaju samo predmete o mrezama i bezbednosti ili da izaberu web tehnologije php-css-hrml-js

Sto se tice studenata koji upisuju, morate da znate da ce retko koji student, koji diplomira i pocne ozbiljno da trazi posao ili pocne da radi, predloziti nekom buducem brucosu da upise FTN u Cacku. Hocu da kazem da selekciju studenata ne vrsi samo fakultet kroz svoje upise kvote, vec i njegovi zavrseni diplomci, trziste, industrija, program koji taj fakuttet sprovodi i sl. Siguran sam da silni menadzeri koji protutnje kroz hodnike FTN znaju nesto o marketingu i koliko moze da znaci kada se od usta do usta siri dobra vest, ali jos vise ruzna.
Dip. Inž. elektrotehnike i računarskog inženjerstva (Moduo RI).
Zaposlen u firmi Infolab d.o.o. na poziciji DevOps Inženjer (odnosno system administrator i release manager).

Siniša Ranđić

Izvini Miloše, ali nisam shvatio sa čim se ne slažeš, jer svi koji smo ovde diskutovali (nažalost za sada samo četvorica) govorimo o sličnim stvarima - pre svega o problemima dobrog školovanja inženjera računarstva na Fakultetu tehničkih nauka. Moguće je da postoje određene metodološke razlike i one treba da budu taj motor u diskusiji koji treba da kao rezultat ponudi bolje studije na Fakultetu. U potpunosti se slažem sa tvojim razmišljanjima na temu obrazovanja. Što se tiče uslova rada u firmama iz ove oblasti u Srbiji, moram priznati da nisam dobar sagovornik. Da li je to dobro posebno je pitanje. I meni je drago ako ima takvih firmi u Srbiji, koje nude sve ovo što si ti nabrojao. To je samo dodatni razlog da se radi na boljem profilisanju studija računarstva na FTNČa, jer posledica može da bude upravo ono o čemu pišeš na kraju - ko će više da preporuči Fakultet nekom potencijalnom studentu ako je njegovo iskustvo posle diplomiranja sa onim što je ovde dobio bilo negativno. 
Moje iskustvo u ovih 18 godina postojanja studija računarstva na FTNČa je upravo ukazuje na uzroke o čijim posledicama ti decidno govoriš. Prva dva nastavna plana (1998, 2005) su koncipirana relativno slobodnije (iako su se i tada učile neke nepotrebne stvari). Kada je počela akreditacija onda su nastavni planovi postali kompromis između struke i raspoloživih kadrova. Tako smo dobili jedan baš loš nastavni plan (2009) i jedan nešto bolji (2014) što si i ti sam konstatovao. 
Osnovni problem mnogih fakulteta pa i našeg je što svoje bitisanje vide pre svega kroz privlačenje studenata atraktivnošću naziva studija, a ne znanjem koje se nudi i uspehom studenata posle okončanja studija. Mi smo na Fakultetu od početka imali studije za profesore tehničkog obrazovanja, koje su kada je to postalo aktuelno prerasle u studije za profesora tehnike i informatike. Znači 1997. godine kada je neko predložio da se uvedu studije računarstva mi smo imali neku dodirnu vezu sa računarstvom. Samo ove studije su organizovane u okrilju elektrotehničke struke. Kolektiv je tada bio podeljen na mašince i električare. Električari su do tada imali studije energetike, a mašinci su odgovarali za studije profesora tehnike i informatike. I tada počinje dualizam koji i danas postoji - Studije računarstva i informacionih tehnologija se odvijaju nezavisnim tokovima umesto da postoji saglasnost o programima dosta predmeta jedan mali fakultet može da priušti sebi luksuz da predmete, koji bi trebalo da budu zajednički, na različitim studijskim programima predaju različiti nastavnici. Ali postoje situacije da predmeti imaju isti naslov iako bi trebalo da postoji suštinska razlika između onoga što treba da čuje student RI u odnosu na IT. 
Naravno suštinski problem je što mi napred isturamo naziv studijskog programa - sada je u žiži IT i skoro nikoga ko upisuje ne interesuje šta će tamo dobiti. Neko je obećao sigurno zaposlenje i gotovo. S druge strane RI niko u tom kontekstu i ne prepoznaje, čak je termin računarsko inženjerstvo skoro neposznat u Srbiji, koristi se izraz računarska tehnika. Svi ostali fakulteti u Srbiji školuju inženjere računarske tehnike ili računarske tehnike i informatike, a samo mi računarskog inženjerstva.  Kada budući student gleda plan studija na FTNČa i vidi IT naspram RI (koji je još vezan za elektrotehniku zajedničkom prvom godinom) nema dileme šta će izabrati. Ko još naparavi poređenje predmeta na ova dva studijska programa i u IT nađe više onoga što ga tobože interesuje, da li treba komentarisati na koju će se stranu odlučiti. 

Marko Аcović

@avatar_Milos i ja bih rekao da nije bas najjasnije sa cime se tacno ne slazes. Da je IT struka jedna od najperspektivnijih u Srbiji i da donosi veliki novac to je nesumnjivo tacno. Ipak, da li su poslodavci u Srbiji korektni i koliko prema svojim zaposlenim to je vec diskutabilno. Mogu da kazem da nasim poslodavcima nedostaje malo poslovne etike. Oni bi najvise voleli da im zaposleni obavljaju poslove za sto manje novca, sa sto manje ulaganja u radnike, da ne spominjem razne vrste mobinga. Sa druge strane, mislim da su poslodavci iz inostranstva malo korektniji, da pruzaju malo bolje uslove nego domaci. Naravno, kao sto rece Milos, uvek ima izuzetaka.

Sto se tice studijskih programa na TFC/FTNC, ja sam studirao po onom prvom progamu i 1998. godine. Po mom misljenju, najbolji studijski program koji je bio na fakultetu, bio je onaj iz 2005. Kako bismo unapredili nastavni program na fakultetu, predlozio bih sledece korake:

1. Uzmemo studijski program iz 2005. kao polaznu tacku i napravimo uporednu analizu sa odgovarajucim programima na ETF-u, FTNNS, Elektronskom fakultetu u Nisu. Na taj nacin bismo videli gde smo na domacem trzistu. Izlaz iz ovog dela bi bila tabela sa prednostima/manama u odnosu na ostale fakultete u drzavi.

2. Uzmemo par reprezentativnih svetskih fakulteta (MIT, Standford, Berkeley,...), pogledamo njihove relevante studijske programe (CS, CE, IS, IT) i uporedimo ih sa nasim studijskim programom. Ovim cemo da utvrdimo gde smo u odnosu na vodece (verovatno kilometrima daleko ali mora se od necega krenuti). Izlaz iz ovog dela bi bila tabela sa prednostima/manama u odnosu na vodece fakultete na svetu.

3. Pogledamo http://www.acm.org/education/curricula-recommendations koje je predlozio profesor i definisemo oblasti koje bismo
zeleli da realizujemo u vidu studijskog programa na fakultetu. Ovde definisemo da li zelimo
- Computer Science
- Computer Engineering
- Information Systems
- Information Technology
- Software Engineering
Izlaz iz ovog dela bi bio zeljeni smer. Takodje, ovde bi se usvojio i naziv smera (svakako je bolje da se ne zove RI)!

4. Za odabrani smer iz tacke 3 definisanje predmeta (po svakoj godini studija) i to:
- opsteobrazovnih predmeta
- opste strucnih predmeta
- usko strucnih predmeta

4. Pobrojimo kadar na fakultetu sa kojim se raspolaze koji bi mogli da iznesu posao do kraja. Izlaz iz ovoga bi bio spisak profesora/asistenata/saradnika koji su dostupni za odredjene predmete kao i spisak predmeta gde nemamo odgovarajuci kadar.

5. Ukoliko ima predmeta gde nemamo odgovarajuci kadar, trebalo bi videti kako postupiti u ovom slucaju. Predlazem nekoliko pristupa:
- dovodjenje nastavnog osoblja sa strane koje bi drzale nastavu/vezbe kao i poducavale nekog od osoblja sa fakulteta koje bi u jednom trenutku preuzelo odgovornost za te predmete
- Slanje postojeceg kadra na obuku za relevantne oblasti
- Samostalno ucenje odredjene oblasti od strane izabranog nastavnika/asistenta
- kombinacija sva tri

6. Odredjivanje potrebnog budzeta kako bi se ideje iznad pretocile u delo

7. Na kraju dodje marketinski deo, gde bi se smer na odgovarajuci nacin reklamirao i prikazao javnosti kao popularan i perspektivan

Ovo sam pisao kako mi je padalo na pamet. Verovatno redosled moze da bude i drukciji ali ajde da imamo neku polaznu tacku oko koje mozemo da diskutujemo. Bilo bi dobro da se sto vise studenata (sadasnjih i bivsih) ukljuci u debatu. Tako cemo dobiti potpuniju sliku o tome sta nam fali.

Na kraju, da kazem jos i ovo. Dobra je praksa da fakulteti imaju sto cvrscu saradnju sa firmama. Dobar primer za to je FTNNS koji usko saradjuje sa firmama poput RtRk i Schneider Electric DMS. Rukovodstvo fakulteta bi trebalo da porazmisli o ovome.

Izvinjavam se zbog dugackog mejla. Malo smo skrenuli sa osnovne teme. Nemojte mi zameriti :)  

Miloš

27.11.2016, 15:45 #10 Poslednja Izmena: 27.11.2016, 15:56 od Miloš
CitatNažalost živimo u vremenima kada poslodavci očekuju "gotovog" inženjera i nisu spremni da investiraju u nečije doškolovavanje, pogotovu što može da se desi da ga taj napusti taman kada treba da počne da vraća ono što je u njega uloženo. Tu imamo i jedan bočni efekat da mnogi poslodavci primaju inženjere početnike na nekakvu praksu, a de facto oni sve vreme rade kao da su zaposleni, ali zvanično volontiraju i ne primaju nikakvu ili simboličnu platu.

Hteo sam da kazem da se neslazem da je mobing, duga neplacena praksa i sl stvari cest slucaj u IT sektoru, stavise jako je redak poslednjih godina iz prostog razloga sto postoji ogromno trziste, pa radnici vrlo lako promene firmu. www.helloworld.rs ima bazu od preko 1000 IT firmi i taj broj se stalno povecava, a iz iskustva znam da tu nisu sve firme pobrojane. Ako neko trpi mobing to je zato sto nema adekvatnog znanja da bude konkurentan. Opet se pozivam na prethodno pomenuti sajt, posto generalno na njemu uvek pratim oglase, za svaku kompaniju postoji kratak rezime cime se oni bave, koliko zaposlenih ima, kako je poslovala prema podacima APR-a i za kraj, najvaznije iskustva radnika, tako da se retko ljudi iznenade kad se negde zaposle.


Dip. Inž. elektrotehnike i računarskog inženjerstva (Moduo RI).
Zaposlen u firmi Infolab d.o.o. na poziciji DevOps Inženjer (odnosno system administrator i release manager).

Marko Аcović

U prilog celoj prici, evo jednog teksta obracanja CEO direktora Nokije:

Nokia CEO ended his speech saying this "we didn't do anything wrong, but somehow, we lost".

During the press conference to announce NOKIA being acquired by Microsoft, Nokia CEO ended his speech saying this "we didn't do anything wrong, but somehow, we lost". Upon saying that, all his management team, himself included, teared sadly.
Nokia has been a respectable company. They didn't do anything wrong in their business, however, the world changed too fast. Their opponents were too powerful.
They missed out on learning, they missed out on changing, and thus they lost the opportunity at hand to make it big. Not only did they miss the opportunity to earn big money, they lost their chance of survival.

The message of this story is, if you don't change, you shall be removed from the competition. It's not wrong if you don't want to learn new things. However, if your thoughts and mindset cannot catch up with time, you will be eliminated. Those who refuse to learn & improve, will definitely one day become redundant & not relevant to the industry. They will learn the lesson in a hard & expensive way.

Fakultet bi trebalo dobro da obrati paznju na ove reci iznad kako ih ne bi zadesila ista ili slicna sudbina.

Siniša Ranđić

Ja bih voleo da nisam u pravu za ono što sam napisao (to je naka moja ad hoc impresija, zato moguće i nije validna) vezano za potencijalni mobig u IT sektoru. Moje razmišljanje na taj način bilo je motivisano spremnošću i željom da fakulteti, pa u tom smislu i naš Fakultet pruže određeni stepen doškolovavanja svojih bivših studenata da bi se izbegle situacije koje sam naveo. Ja lično u tom pogledu stojim na raspolaganju bivšim studentima koliko je to potrebno. Naravno ja nisam programerski orijentisan čovek, ali ne treba zanemariti iskustvo u rešavanju problema - nekad su se kod nas u "Pupinu" programeri upravo regrutovali iz reda bivših hardveraša. Shodno tome prednost uvek dajem sposobnosti razmišljanja i snalaženja u nepoznatim situacijama od prostog poznavanja alata. 
Upravo zbog toga smatram da naši fakulteti više pažnje posvećuju formi od suštine i da je pristupom provere znanja preko kolokvijuma, domaćih zadataka smanjen efekat učenja kako se razmišlja. Studenti, kad imaju kolokvijum prestaju da dolaze na nastavu, što je jako pogrešno. Jer živu reč i mogućnost da se sve nedoumice razreše odmah u toku predavanja ništa ne može da zameni. i kad se to spoji sa neadekvatnim nastavnim planovima i programima eto belaja. 

Marko Аcović

Podrzavam inicijativu za doskolovavanje kako bivsih tako i sadasnjih studenata (dok se ne osmisli novi nastavni plan). Mogli bismo da navedemo  koje to tehnologije najmanje poznajemo pa da vidimo kako bismo mogli to da prevazidjemo. Pozivam sve zainteresovane da daju svoje misljenje u vezi sa tim sta nam najvise nedostaje pa da probamo da se organizujemo. Mogao bi fakultet da plati nekog predavaca sa strane ili na primer ako neko od bivsih studenata poznaje odredjenu tehnologiju, da odrzi jedno ili nekoliko predavanja ostalima. Takodje, ovaj forum moze da postane mesto za razmenu znanja/iskustava. Ako imate bilo kakvu sugestiju, primedbu, misljenje, slobodno to iznesite.

Miloš

28.11.2016, 22:02 #14 Poslednja Izmena: 28.11.2016, 22:10 od Miloš
Mislim da je IT zajednica veoma dobro organizovana po pitanju različitih susreta (eng. meetup). Valjalo bi poslati mail nekim boljim kompanijama i pitati ih da li bi poslali neke od stručnjaka da odrze predavanje, siguran sam da bi se većina odazvala. Naravno tome bi moralo ozbiljno da se pristupi. Pre svega trebalo bi izdvojiti teme o kojima bi moglo da se govori, zatim videti sa studentima da li su zainteresovani za takvo predavanje i na kraju krenuti sa kontaktiranjem firmi.

S' obzirom da je Startit 2014 promoviso StartUp projekte na fakultetima širom Srbije, pa su tako bili posetili i FTNČ, ja sam bio na tom skupu i ostalo mi je u sećanju da je jedan od predavača rekao da se malo zbunio kada je video broj studenata koji su došli na to predavanje, jer u Nišu je bilo svega par studenata. Inače to predavanje se organizovalo na zadnjem spratu gde se brane diplomski i tada nije imalo mesta ni da se stoji. To je dokaz da su studenti zainteresovani, ali mora se imati u vidu i da je fakultet, odnosno da su profesorori, videli korist jednog takvog predavanja pa su na svojim predavanjima pozvali studente da se odazovu tom susretu. Obaveštenja su stajala i na sajtu fakulteta, kao i na Moodle, čini mi se i u labaratoriji. Oću da kažem da je marketing bio dobar.

Ono što se meni mnogo dopalo u novom programu je Bioinformatika, oblast koja se jako brzo širi, ali i iz razloga što u Srbiji trenutno posluje Seven Bridges, jedan od osnivača ove firme je i naš čovek, tako da će firma sigurno još dosta da se širi. Inače firma konstantno ima po 10 otvorenih pozicija za radna mesta i sigurno će sve više primati radnike. Iskreno bio bih jako srećan da radim u jednoj takvoj kompaniji.

Što se tiče ovog predmeta dobro je pratiti http://startit.rs/category/biotehnologija/
zato što ove tekstove sponzoriše upravo Seven Bridges. Dobra strana ovoga je što ima jako veliki broj informacija za studente šta učiti, odakle krenuti, gomila tutorijala, a i siguran sam da bi ceo predmet mogao da se organizuje sa informacijama koje se nalaze na linku iznad.

Ukoliko bi ste želeli da organizujete predavanja vezana za cloud, virtuelizaciju, dokerizaciju (budućnost), Openstack i o sličnim temama. Predložio bih vam da kontaktirate neke od sledećih firmi:
http://www.coming.rs/
https://netcast.rs/
http://www.mainstream.rs/

Što se mene lično tiče, smatram da trenutno nisam dovoljno kompetentan da držim predavanje iz bilo čega, skromno iskustvo koje sam stekao za prethodnih godina ipo dana mogu ispisati na ovom forumu za par sati, ali svakako sam spreman da izađem u susret. Ako ništa drugo, čitam više blogova u slobodno vreme tako da imam ovako nekih "beskorisnih" informacija. Sa druge strane, onog trenutka kada budem mislio da mogu nešto pametno da prenesem studentima, znaću kome da se obratim.

Što se tiče BigData na prvom mestu su kolege iz http://www.datascience.rs/
Mislim da sam već jednom njih pominjao, ali nije na odmet. U svakom sučaju vredni momci koji su baš spremni da izađu u susret za bilo šta što se tiče BigData. Često organizuju u Beogradu i Novom Sadu konferencije i lično sam bio prezadovoljan sa onim što su i na način kako su prezentovali. Od Hadoop i Apache spark-a, jupiter-a do R jezika. Takodje na ovom linku ima jako dosta korisnih informacija, takođe mislim da bi neko od ozbiljnijih asistenata mogao da napravi celokupno predavanje jednog predavanja na osnovu informacija koje se nalaze na sajtu.

Što se samog programiranja tiče, mišljenja sam da je dovoljno jedan - dva jezika solidno da se savladaju i da je posle jako lako prešaltati se na neki treći. Ali o tome neko ko se bolje razume od mene.

Izvinite što se obično malo više raspišem, ali tražili ste - čitajte. :D
Dip. Inž. elektrotehnike i računarskog inženjerstva (Moduo RI).
Zaposlen u firmi Infolab d.o.o. na poziciji DevOps Inženjer (odnosno system administrator i release manager).