Povećanje ADSL brzine

Započeo holodoc, 25.12.2008, 21:53

prethodna tema - sledeća tema

holodoc

Hm... Interesuje me kako stoje stvari sa povećanjem ADSL brzina kod vas? Evo danas, skoro potpuno nenajavljeno i iz čista mira, su počela dupliranja ADSL brzina tako da ja već jedno sat-dva vremena umesto 768kbps imam realnu brzinu od 1536kbps. Nije mi jasno samo kako je to moguće s obzirom da se ukidaju navodno paketi od 1536kbps pa ostaju samo megabitni (1Mbps, 2Mbps, 4Mbps).

Kako je stanje kod vas?
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

Siniša Ranđić

Evo i kod mene se povećala brzina, približava se 2Mb. Nije loše iako ni do sada nisam bio nezadovoljan.

holodoc

Gledajući malo po forumima a i po podešavanjima mog ADSL modema rekao bih da su provajderi malo pošašaveli :o

Ne znam u čemu je fora ali eto danas su moj link podigli na 2048/192kbps. Pretpostavljam da to ima veze sa time što plaćam udvostručavanje upload brzine pa zato nisu imali izbora (zbog povećanja kako downloada tako i uploada) da povećaju i download. Jedno je sigurno... Hype koji je stvoren sa ovim novogodišnjim poklonom(?) je skoro ravan iščekivanju "millenium bug-a" 2000. godine :)
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

Nikola

U Ljuboviji nemamo slatkih muka vezanih za ADSL. Ovde mogu samo da sanjam tako nešto. Ja bih voleo bilo kakav. Brzina nije važna, samo da ga ima. U svakom slučaju bio bi bolji od sadašnje dial-up veze. ADSL-a kod nas nema, ali baš nikako. Ne postoji.  :(  A isto tako nema indicija da će ga biti uskoro. Samo mogu da kažem: BLAGO VAMA. VEOMA STE SREĆNI. ZAVIDIM VAM.

A još i to ''taze'' povećanje protoka. Divota.
...and justice for all

holodoc

Citat: Nikola  27.12.2008, 11:06
U Ljuboviji nemamo slatkih muka vezanih za ADSL. Ovde mogu samo da sanjam tako nešto. Ja bih voleo bilo kakav. Brzina nije važna, samo da ga ima. U svakom slučaju bio bi bolji od sadašnje dial-up veze. ADSL-a kod nas nema, ali baš nikako. Ne postoji.  :(  A isto tako nema indicija da će ga biti uskoro. Samo mogu da kažem: BLAGO VAMA. VEOMA STE SREĆNI. ZAVIDIM VAM.

A još i to ''taze'' povećanje protoka. Divota.
Nećeš verovati ako ti kažem da je i Kostolac do skoro bio nešto malo dalje od "Bogu iza nogu" što se tiče interneta Bilo je wireless provajdera (čak štaviše ima ih i sada) ali je to bilo toliko loše odrađeno da je to jednostavno sramota. Tek pre jedno pet-šest meseci Kostolac je postao manje više deo internet zajednice. Valjda je ovaj Viminacium dao neki doprinos tome  :I Iskreno i ja sam do pre mesec dana , kada sam dobio ADSL, koristio wireless. Čak i sada imam aktivan nalog koji nisam koristio od kada sam dobio ADSL a ističe 7. januara.

U svakom slučaju ako imaš nekog wireless provajdera u tvom kraju to bi ti bilo koliko toliko prihvatljivo rešenje ali samo ukoliko je wireless odrađen kako treba. U suprotnom ostaćeš bez kose na glavi prevremeno  :dzavo:

Alternativa dial-upu ti je satelitski interent. Iako relativno skup (oprema košta negde oko 100 evra) može da se koristi za net. Poznajem par ljudi koji imaju sat. net. Međutim, jedina prihvatljiva (finansijski) opcija ti je half duplex tj. jednosmerni net a on bi opet podrazumevao da zahteve moraš da šalješ nekim alternativnim vidom (dial up ili sl.) Neko se dosetio  da za slanje zahteva za stranicama koristi GPRS (zakačiš mobilni na računar i tako u stvari preko GPRS-a šalješ zahteve za stranicama) ali iskreno u poslednje vreme sam malo izgubio korak sa time kako se stvari kreću.

Možeš da se raspitaš detaljnije o tom vidu konekcije recimo na sledećim lokacijama:
http://www.satspeed.co.yu/

Pogledaj i ovaj članak na Svetu kompjutera: http://www.sk.co.yu/2004/04/skin07.html

Pozdrav  :hello:
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

Nikola

Znam da mi je satelitski internet neka alternativa, ali jednostavno, finansijski mi je neisplativ.   :(  A u Ljuboviji postoji wireless. Ima ga vec pola godine. Ustvari, određeni ljudi to nazivaju internetom, ali ja ne bih. Kako su ga odradili, bolje da ga nema nikako. Muka me hvata. A tek što deru... to je već druga priča. Čekaću ADSL. Valjda ću ga jednom i dočekati.  :)

Mali Zvornik i Bajina Bašta su dobili ADSL, koliko je meni poznato, ali Ljubovija, koja je između ove dve kasabe još uvek nije. Doslovno smo poslednja rupa na svirali. Haos. :(
...and justice for all

holodoc

Onda ti ne preostaje ništa drugo nego da popuniš ugovor kod nekog od provajdera i čekaš ADSL :) Kad kažem popuniš ugovor bukvalno mislim da popuniš pravi pravcati ugovor jer se provajderi u suštini isključivo hvataju za ugovore a ne potencijalne korisnike. Dakle, mnogi ljudi su se prevarili ovde kod mene zato što su pomislili da će puka provera tehničkih mogućnosti da zaintrigira Lelekom :) Srećom pa me je moje iskustvo u EUnetu naučilo da kao i bilo gde drugde papir (tj. elektronski ugovor u ovom slučaju) jedini vredi ;)

BTW, probaj kod više provajdera da proveriš kakvo je stanje sa uvođenjem ADSL-a. Velika je verovatnoća da će možda Lelekom moći da ti pomogne s obzirom da imaju običaj da svojim podprovajderima (recimo i samom EUnetu) daju pogrešne podatke u smislu da kod EUneta nema tehničkih mogućnosti za realizaciju ADSL-a a kod Lelekoma se oni naprasno stvore  :dzavo:
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

Nikola

Veliki problem Ljubovije je konstanto postojanje dvojnika. Svaki čovek ima nekog komšiju ili poznanika koji mu je dvojnik. Nešto su počeli da razdvajaju, ali sve to ide sporo. Koliko sam upućen, da bi se mogao koristiti ADSL, morao bi se rešiti ovaj problem.  :(
...and justice for all

holodoc

Citat: Nikola  27.12.2008, 22:49
Veliki problem Ljubovije je konstanto postojanje dvojnika. Svaki čovek ima nekog komšiju ili poznanika koji mu je dvojnik. Nešto su počeli da razdvajaju, ali sve to ide sporo. Koliko sam upućen, da bi se mogao koristiti ADSL, morao bi se rešiti ovaj problem.  :(
Uf jeste :( Linija ne sme da bude dvojnička a ne sme da ima ni PCM-ova na sebi inače ADSL signal ne može da "opstane" na njoj. Mora da postoji "čista" telefonska linija ka centrali. Taj deo (provera dvojničke linije i PCM-ova) se inače kod provajdera naziva provera tehničkih mogućnosti. Često se provajderi služe trikom da privuku potencijalne klijente tako što koriste marketinše trikove tipa "proverite svoje tehničke mogućnosti za uvođenje ADSL-a". Istina je da je to tek polovina celog kolača :D

Kada se ispostavi da centrala ima tehničkih mogućnosti mnogo veći problem su portovi :) Naime, za svaku telefonksu liniju koja pretenduje da se prikači na ADSL treba da se odvoji po jedan port koji će služiti kao posrednik u komunikaciji između tvoje telefonske linije i centralnog servera koji opslužuje net zahteve (gateway). U suštini glavni razlog zbog kojeg se ADSL ne uvodi većom brzinom jeste nedostatak portova. Ponekad se zbog toga desi da recimo moraš da sačekaš mesec-dva ili čak tri pa i više da od trenutka potpisivanja ugovora na tvoju centralu stignu portovi. To radi Lelekom. Problem je što oni svojim potprovajderima na kašičicu iznajmljuju te portove.

Kada stignu portovi pristupa se tzv. realizaciji tj. prebacivanju tvoje tel. linije sa klasične centrale na port (tehnikalije su malo zamršenije pa ih zato izbegavam :D) Kada se taj deo posla završi (za šta je obično potrebno oko 5 minuta po portu ali Lelekom voli da bude temeljan pa im obično treba ceo dan po portu :D) na tvojoj telefonskoj liniji postoje dva nosača, jedan za telefonske signale (to je onaj niskofrekventni, opseg ne znam sad baš tačno) i jedan za ADSL (njegova frekvencija je znatno viša). Tada ti treba samo ADSL modem ili ruter i da te neko kod provajdera prebaci u status aktivan da možeš da se loguješ na internet ;)

Bitna stavka je takođe da telefonske aparate moraš da odvojiš od ADSL modema tj. tel. linij enamenjene za njega a to se radi putem tzv. splitera ;) Sve ćeš to dobiti od svog provajdera.
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

Nikola

Poznata mi je procedura dobijanja ADSL prilkjučka. Čitao sam o tome pre same pojave istog u jednom našem časopisu (da ga ne imenujem sada - ispašće reklama  :D), kao i na ES-u i BenchForum-u. Znao sam da će biti problema. Ostaje mi da čekam. Nadam se samo da neću osedeti do tada.  :dontknow:

Ali i dalje vam zavidim. Ne znate koliko ste srećni. Voleo bih da sam na vašem mestu što se interneta tiče.  :-<
...and justice for all

holodoc

Pa ako ćemo iskreno najveći broj ljudi kod nas (pa i u svetu boga mi) koristi internet u relativno bezvezne svrhe :) Tu pre svega mislim na one koji su umislili da backup-uju internet pa koriste svaku priliku (torrente, Rapidshare i štatijaznam sve još) da skinu prvu stvar koja im padne ruku :) Okej nemam ništa protiv... Voliš da slušaš nekog egzotičnog bosanskog kafanskog srcolomca (ko pogodi na koga mislim kada kažem da skida pomenute pesme dobije odmah dva Bambija :D) ali skinuti "bučuk" muzike, filmova i čega sve ne još čisto "da se nađe" je po meni takvo gubljenje vremena i resursa da to nije normalno.

Bojim se da će ovo povećanje brzina imati relativno negativan uticaj da se ove navike još više učvrste. U stvari... Videćemo... Po meni je realtivno bitno da se pred kraj 2008. godine probija smrtnička granica interneta od 1Mbps a to nije mala stvar.

Da li to neke stvari polako dolaze na svoje mesto ostaje da se vidi ali jedno je sigurno... Pojedinci tj. korisnici sve više i više profitiraju od novih promena ;)
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

marjan

Bogme, evo i kod mene sa 768/54 >> 1024/128...  :>
Iskreno, povećanje downloada mi nije nešto toliko bitno, jer krupnije stvari (razni softveri, distroi) skidam na faksu  :) Upload je već problem, zbog postavljanja raznoraznih nastavnih materijala, ažuriranja sajta i sl...
Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.

holodoc

28.12.2008, 12:32 #12 Poslednja Izmena: 28.12.2008, 12:34 od holodoc
Citat: marjan  28.12.2008, 12:25
Bogme, evo i kod mene sa 768/54 >> 1024/128...  :>
Iskreno, povećanje downloada mi nije nešto toliko bitno, jer krupnije stvari (razni softveri, distroi) skidam na faksu  :) Upload je već problem, zbog postavljanja raznoraznih nastavnih materijala, ažuriranja sajta i sl...
Ne znam tačno ko je tvoj provajder internet usluga ali EUnet nudi mogućnost da dupliraš svoj upload. Dakle primera radi do sada sam imao paket 768/64kbps koji je bio negde oko 1400 dinara. E sad pošto je meni upload bio nedovoljan uz doplatu od 390 dinara mesečno dobijaš 768/128kbps što je već poprilično.

Doduše, očigledno limbo stanje koje se u ovoj novoj situaciji sa dupliranjem brzina stvorilo izazvalo je da EUnetovci očigledno nisu znali gde tačno da me stave, je i razlog da sam sada praltično na 2048/192kbps :)

A da... Nadam se da znate da se sve brzine koje nisu multipli broja 2 gube :)
1Mbps, 2Mbps, 4Mbps i šuška se o 8Mbps i 16Mbps će biti na raspolaganju :)
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

marjan

Kod Beotela sam i mislim da će sada ovih 128 kbps da mi završe posao :)
Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.