Najjeftiniji racunar na svetu :)

Započeo Marko Аcović, 16.05.2011, 10:26

prethodna tema - sledeća tema

Marko Аcović

Clanak iz caspisa Micro: http://www.mikro.rs/main/index.php?q=vest&ID=14881

Originalni clanak: http://www.raspberrypi.org/

Nije lose da se uvede kao zamena za standardne PC racunare :)

holodoc

Ubuntu na 128MB RAM-a?  :I E to bi baš voleo da vidim.  :blush:  U stvari video sam i osetio na sopstvenoj koži. :D Bez 256MB RAM-a realno Ubuntu nema nikakve šanse da se potera da normalno radi a instalacija na 128MB RAM-a je bolno spora.

Iz članka ne vidim kakvo je stanje sa podrškom za periferije ali bez podrške za optičke uređaje i bar jedan hard disk ne vredi ni raspravljati. Plus pominje se neka bazna stanica o kojoj nema nikakvih detalja pa realno ako su u nju natrpali sve ovo što pominjem da fali taj računar sigurno ne košta sve ukupno 25 "zelembaća".

Realno se više isplati kupiti neki jeftiniji PC sa integrisanom grafikom, slabijim procesorom, manje memorije itd. Odnos uloženog i dobijenog je sigurno višestruko veći.
<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

marjan

Pa ovo ni kućište nema  :P
Zanimljivo kao projekat entuzijasta i možda za neku specifičnu namenu, za šire baš i ne znam, naročito jer smo usred ekspanzije kojekakvih povoljnih tableta (ne, nisam mislio na xtazy  :D).
Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.

Marko Аcović

CitatRealno se više isplati kupiti neki jeftiniji PC sa integrisanom grafikom, slabijim procesorom, manje memorije itd. Odnos uloženog i dobijenog je sigurno višestruko veći.
Slazem se sa ovim, ali ne bi bilo lose da fakultet kupi jedan ovakav "racunarcic". Moze da posluzi kao demonstracija studentima :) a kad bolje razmislim, moze i da se upotrebi tamo gde nije potrebno graficko okruzenje, vec je dovoljna konzola.

marjan

Neki light Linux bi mogao da se namesti, pitanje je samo konteksta (čemu to služi, a uz to i (ne) radi) :)
Unix is user-friendly—it's just choosy about who its friends are.

Marko Аcović

Nasao bi neku primenu. U to sam uveren :)

holodoc

Četiri godine kasnije ja nabavljam svoj četvrti primerak Raspberry Pi-ja (verzija Pi2 B). Neverovatno koliko je platforma postala popularna za samo par godina.

<?php
abstract class Ignorance extends Stupidity implements Unavoidable 
    private function 
__construct(){
        
parent::__destruct();
    }; 

// EOF -> life.php

Siniša Ranđić