Dani računarstva na Tehničkom fakultetu - Korak u novu deceniju

Započeo Siniša Ranđić, 03.04.2011, 23:58

prethodna tema - sledeća tema

gagi

Iskreno mislim da je malo onih kojima je zaista stalo da podignu kvalitet studija. Jednostavno ne vidim kako možemo mi kao bivši studenti da doprinesemo tome ako je rukovodstvo slepo za takve napore? Šta mi možemo da uradimo a da to donese neki vidljiv rezultat?


Marko Аcović

CitatIskreno mislim da je malo onih kojima je zaista stalo da podignu kvalitet studija. Jednostavno ne vidim kako možemo mi kao bivši studenti da doprinesemo tome ako je rukovodstvo slepo za takve napore? Šta mi možemo da uradimo a da to donese neki vidljiv rezultat?
Mozemo, za pocetak, da budemo dosadni (kako mi bivsi studenti, tako i ovi trenutni). :) Na nekim narednim skupovima mozemo, npr da se se dogovorimo da organizujemo i po neko predavanje gde bi neko od bivsih studenata spremio odredjenu materiju i na taj nacin upoznavao studente sa nacinima poslovanja u privredi i tehnologijama koje su aktuelne. Sta mislis? :) Treba samo malo dobre volje :)

gagi

Mislim da prvo oni kojima je to znanje potrebno treba da pokažu želju da ga dobiju. :-) Znam da u laboratoriji postoji gomila razvojnih sistema koje retko ko koristi a svakako bi se u radu sa njima moglo naučiti mnogo toga. To mi dovoljno govorori o zainteresovanosti.

marina

Citat: marko_gm  29.05.2011, 23:45
Mislio sam na skup koji za cilj ima poboljsanje studija na TFC (konkretno na smeru za racunarsku tehniku) kao i promociji i popularizaciji TFC-a. Na ovo sam mislio. Da neko ne shvati pogresno :)
Na takav skup smo svi mislili, a nije lose spojiti i lijepo sa korisnim  :). A od ovog drugog nece biti nista, ako celni ljudi sa TFC-a ne budu htjeli da cuju ''glas privrede''.
Citat: gagi  30.05.2011, 00:21
Mislim da prvo oni kojima je to znanje potrebno treba da pokažu želju da ga dobiju. :-)
Mislim da bi studenti bili jako zainteresovani, da uce stvari koje ce ih sjutra cekati na poslu. Niko nema volju da uci, ako zna da od tog nema nikakve koristi, osim polozenog ispita, odnosno da mu to znanje niko nece traziti osim profesor kod kog polaze. E sad, ako su studenti preoptereceni ispitima, samo da bi dobili diplomu izgube interesovanje da pored toga uce stvari koje ima trebaju. Zato je bitno da fakultet uspostavi saradnju sa privredom, kako bi studentima mogao da pruzi vise od polozenog ispita i diplome.

vukasheen

Situacija u Srbiji je jako zalosna rekao bih. Ocigledno da kod nas postoji podela samo na informatiku i racunarstvo, a i tu se ne vide granice. Umesto da se naprave konkretni moduli za svaki segment racunarstva, kod nas se potencira na elektrotehnici da ne kazem energetici. Beslisleno je insistirati na tolikoj bliskosti te dve nauke. Ocigledno je da je racunarska tehnika otisla predaleko. Problem je sto se svi fakulteti koji se bave elektrotehnikom i racunarstvom oslanjaju na program ETF-a. Tako je bilo godinama, a izgleda da ce jos dugo biti.

Po meni je sistem 4+1 neprihvatljiv. Bilo bi lepo napravit osnovne studije elektro tehnike i racunarstva u trajanju od tri godinie, a zatim organizovati stipendije za studije u inostranstvu za specificne oblasti, sve dok se fakulteti ne opamete. Pa ko hoce stipendiju, neka uci i radi. Pogledajte TEMPUS projekte, koliko sam cuo prosek nije presudan koliko motivacija i dosadasnji projekti.

Drzava treba da da pare za opremu ili da plati nekoga ko je ima i ko moze da obrazuje ljude za napredne tehnologije. Covek koji provede dve godine u inostranstvu na studijama moze da radi bilo gde. Mislim da bi tako ulozeni novac doveo pre nove investitore nego neke druge subvencije.


Za sve ostalo tu je kurikulum
http://ai.stanford.edu/users/sahami/CS2013/


gagi

Citat: marina  30.05.2011, 08:20
Mislim da bi studenti bili jako zainteresovani, da uce stvari koje ce ih sjutra cekati na poslu. Niko nema volju da uci, ako zna da od tog nema nikakve koristi, osim polozenog ispita, odnosno da mu to znanje niko nece traziti osim profesor kod kog polaze. E sad, ako su studenti preoptereceni ispitima, samo da bi dobili diplomu izgube interesovanje da pored toga uce stvari koje ima trebaju. Zato je bitno da fakultet uspostavi saradnju sa privredom, kako bi studentima mogao da pruzi vise od polozenog ispita i diplome.

Privreda ne saradjuje sa fakultetima zato što voli već zato što ima interese. Jedna firma će ponuditi saradnju fakultetu jer od fakulteta može da dobije nešto - u našem slučaju najčešće kvalifikovanu radnu snagu. Ako je nastavni program na nekom smeru opterećen nepotrebnim materijama, ako predavači ne prate promene koje se dešavaju u njihovim oblastima  i ako su studenti demotivisani onda će i firme izbegavati takve institucije što umanjuje šanse studentima da nakon završetka pronađu adekvatan posao. Sve ovo dovodi do degradacije ugleda institucije što se odražava na kvalitet novih studenata. Ako još dodamo i isturena odeljenja (što je po meni divan način da se legalizuje prodaja diploma) dobiješ začarani krug koji je teško, ako ne i nemoguće prekinuti.

Hteli mi to da priznamo ili ne reputacija koju imamo je katastrofalna. Mislim da može da se promeni na bolje, ali inicijativa za takve promene treba da krene od onih kojima je najpotrebnija promena, tj. od studenata a ne od nas bivših studenata jer mi smo sebe već definisali u profesionalnom smislu a oni se tek bore za svoje pozicije. Mi smo tu da im pomognemo ali oni bi trebalo da vuku napred, zar ne?

marina

Citat: gagi  31.05.2011, 00:36

Hteli mi to da priznamo ili ne reputacija koju imamo je katastrofalna. Mislim da može da se promeni na bolje, ali inicijativa za takve promene treba da krene od onih kojima je najpotrebnija promena, tj. od studenata a ne od nas bivših studenata jer mi smo sebe već definisali u profesionalnom smislu a oni se tek bore za svoje pozicije. Mi smo tu da im pomognemo ali oni bi trebalo da vuku napred, zar ne?

Losa reputacija fakulteta ne ide u prilog nikome od nas, a pogotovo ne onima koji jos uvijek studiraju. Naravno da bi sadasnji studenti prvi trebali da traze vise, ali bili smo i mi na njihovom mjestu pa nismo. Ili bar nismo nasli nacin. Smatram da za cetiri ili pet godina, koliko su trajale studije po starom programu, moze mnogo vise da se nauci, sto se racunarstva tice, da je program drugaciji. Zato je bitno da svako, koliko moze, doprinese da se nesto uradi po tom pitanju.
BTW, posjecuje li neko od studenata ovaj forum? Ukljucite se u diskusiju, recite svoja misljenja, jer ako vi ne budete zainteresovani da se nesto promijeni, tesko da ce bilo ko drugi.

gagi


Adis A.

CitatLosa reputacija fakulteta ne ide u prilog nikome od nas, a pogotovo ne onima koji jos uvijek studiraju. Naravno da bi sadasnji studenti prvi trebali da traze vise, ali bili smo i mi na njihovom mjestu pa nismo. Ili bar nismo nasli nacin.

Lak prijemni ispit  ---> Leglo "loših" i nezainteresovanih studenata
Na svakom smeru imate par ljudi koji nešto znaju i trude se, oni bi mogli čak nešto da promene. Međutim većinu njih "guši" ogromna količina onih koji su svesni toga da im položen prijemni ispit predstavlja ulaznicu u fabriku diploma. Samo je potrebno da sačekaju četiri godine, saslušaju masu praznih reči obrazovnog izgleda, a u međuvremenu da kupe oštre makaze i dobar telefon.

Činjenice:
1. Masovno prepisivanje na  ispitima (svi smerovi),
2. Neadekvatan nastavni kadar (računarstvo i informatika) // Čast pojedincima,
3. Nedostatak stručne prakse,
4. Studenti mogu da upišu godinu maltene kada god to zele,
5. Srozana reputacija, pogotovo kada se desila ona "stvar" sa matematikom.

Pominjete da studenti treba da započnu promene. Zar, iznad navedene stvari, treba da menjaju studenti? Na koji način da krenu sa tim promenama?


Svi na fakultetu znaju za probleme koje sam naveo, ali svi okreću glavu. Od profesora, preko asistenata, pa i isti ti studenti kojima ti problemi najteže padaju. Nikom se ne zameraj, okreni glavu i gledaj svoja posla. Zar se tako rešavaju problemi?

Jedina promena može da potekne od samog univerziteta Kragujevac: neki oblik reorganizacija celog fakulteta.

P.S.
Student III godine, Tehnika i informatika


Siniša Ranđić

Iskreno govoreći jako dugo se ustežem da se uključim u ovu diskusiju. Naravno ne zato što nemam svoje mišljenje već zato što imam neki "strah" da ne budem pogrešno shvaćen. Definitivno se slažem da aktuelni studenti nisu ti koji mogu da reše problem(e) o kojima se ovde govori. Čak bih se usudio da oni ponekad mogu da budu i neobjektivni u pogledu očekivanja. Naravno nemam nameru da to kritikujem, jer je to posledica jednostavno neiskustva. Ali niko nema, a pogotovu ja da ima zabrani da "lete na nebo". Ono što ja očekujem od aktuelnih studenata to je da TRAŽE REŠAVANJE PROBLEMA, ma šta oni bili. A ima ih puno. A rešenje možemo da ponudimo mi:

       
  • inženjeri koji znamo šta su zahtevi struke i prakse,
  • nastvanici kojima je između ostalog to i deo opisa radnog mesta,
  • privreda koja očekuje da oni budu nosiociu njenog prosperiteta u budućnosti,
  • država koja treba da brine o budućnosti svojih građana tako što će voditi računa o sredstvima koje ulaže u obrazovanje. Zanimljivo je da ni Univerzitet u Kragujevcu niti jedan fakultet u njegovom sastavu nema određene predstavnike vlade u sastavima Saveta. Kakav paradoks, jer treba se podsetiti da je država Srbija osnovni finansijer visokog školstva. Čak mislim da sem BU nijedan univerzitet nema predstavnike vlade uključene u upravljačku strukturu. Znači mi nikome ne odgovaramo za svoj rad, tj. možemo da trošimo pare koje se ubiraju kroz poreze građanima i privredi po svom nahođenju. Neko će pomosliti da ovim ja "cinkarim" samog sebe narodu. Pa valjda sam i ja sam deo tog naroda, koji deo svoje zarade, kroz porez vraća toj državi koja se očigledno nedomaćinski ponaša.
Činjenica je da Srbija ima poremećen sistem vrednosti i tu treba tražiti ishodište naših problema.

marina

Citat: Adis A.  31.05.2011, 15:17

Lak prijemni ispit  ---> Leglo "loših" i nezainteresovanih studenata
Na svakom smeru imate par ljudi koji nešto znaju i trude se, oni bi mogli čak nešto da promene. Međutim većinu njih "guši" ogromna količina onih koji su svesni toga da im položen prijemni ispit predstavlja ulaznicu u fabriku diploma. Samo je potrebno da sačekaju četiri godine, saslušaju masu praznih reči obrazovnog izgleda, a u međuvremenu da kupe oštre makaze i dobar telefon.

Činjenice:
1. Masovno prepisivanje na  ispitima (svi smerovi),
2. Neadekvatan nastavni kadar (računarstvo i informatika) // Čast pojedincima,
3. Nedostatak stručne prakse,
4. Studenti mogu da upišu godinu maltene kada god to zele,
5. Srozana reputacija, pogotovo kada se desila ona "stvar" sa matematikom.

Pominjete da studenti treba da započnu promene. Zar, iznad navedene stvari, treba da menjaju studenti? Na koji način da krenu sa tim promenama?


Svi na fakultetu znaju za probleme koje sam naveo, ali svi okreću glavu. Od profesora, preko asistenata, pa i isti ti studenti kojima ti problemi najteže padaju. Nikom se ne zameraj, okreni glavu i gledaj svoja posla. Zar se tako rešavaju problemi?

Jedina promena može da potekne od samog univerziteta Kragujevac: neki oblik reorganizacija celog fakulteta.

P.S.
Student III godine, Tehnika i informatika
Slazem se sa svim sto si naveo. ''Stvar'' koja se desila sa matematikom je nezapamcena u istoriji svih fakulteta. Izasli su diplomci koji nemaju elementarno znanje iz matematike, za koje bi se neko cudio kako su polozili prijemni da upisu fakultet, a ne da diplomiraju.
Ovdje je bilo rijeci o smjeru za racunarsku tehniku, gdje je plan i program totalno neadekvatan. Bar je takav bio dok sam ja studirala. Tu stvari moraju da se promijene. E sad, ako se tu uspije i fakultet pruzi sansu da se obrazujes prateci napredne tehnologije, a ti i dalje hoces da prepisujes, postavlja se pitanje zasto si uopste upisivao fakultet.

Marko Аcović

Nakon svih iznetih "cinjenica" zbog kojih sam nemali broj puta crveneo pred drugima, dodao bih sledece:
Ako mislimo nesto da promenimo, na sledecem okupljanju neophodno je da prisustvuje rukovodstvo (citaj: dekan i svi prodekani), kao i svi profesori/asistenti sa katedre. To se mora shvatiti kao apsolutni imperativ!!!. Nemamo vise vremena da zabijamo glavu u pesak i cekamo da se problemi sami rese. U suprotnom, sva nasa nastojanja da se stanje na TFC promeni bila bi uzaludna a nase vreme protraceno.

Siniša Ranđić

U novoj temi koju sam postavio posle subotnjeg skupa izneo sam neke konkretne predloge kako bi aktivnosti vezane za dalja okupljanja i pokretanja relevantnih pitanja trebalo da odvijaju. Mislim da bi pod hitno trebalo formirati Inicijativni odbor za formiranje Udruženja bivših studenata RT, koji bi pripremio jedan dokument koji bi trebalo da bude neka vrsta Deklaracije o osnivanju ovog udruženja uključujući i nacrt programa njegovog rada. Takođe, ovaj Odbor bi se obratio Fakultetu (rukovodstvu) sa jednim kurtoaznim pismom u kome bi izneo pobude sa kojima se formira Udruženje i šta su planovi rada Udruženja uz poziv da  Fakultet bude aktivan učesnik u rešavanju problema koje će Udruženje identifikovati i kroz svoje aktivnosti artikulisati i naravno predlagati rešenja.


Takođe, predložio sam u okviru druge teme da pokušamo da kroz aktivnosti Foruma - uz konsultovanje svetskih rešenja, iskustava članova Foruma u struci i procenjivanju potreba i mogućnosti srpske privrede u narednom periodu - definišemo okvir u kome se mogao definisati nastavni plan studijskog programa za računarsku tehniku (inženjerstvo). Mislim da ovo može da bude veoma važna aktivnost, pa i pomoć Fakultetu u sagledavanju pravaca razvoja i boljeg istraživačkog i kadrovskog profilisanja, bar kad je računarstvo u pitanju.

daxmirkovic

Pozdrav svima,
Pre par dana prisustvovao sam odbrani diplomskog rada, gde je tema bila, e sad ne mogu da se setim tacno, nesto oko analize ucenja na moodle - u. Izmedju ostalog par teza je bilo o tome, kako pojedini profesori drze predavanja, i oni su ocenjeni od strane studentata, neki dobro neki lose. Ono sto je meni bilo interesantno da su u komisiji bili profesori koji nisu bas najbolje prosli po tom ocenjivanju. Zanimljiva je bili i reakcija njihova kad su culi da nisu najbolji... Njihov izraz lica je sve govorio... Izgledalo je kao: "Da li je moguce da mi nismo na listi dobrih profesora"... Sto sve ovo pricam...? Sve bi bilo u redu da profesor koji je se najvise "bunio" nije sve vreme kucao nesto na laptopu i samo fizicki bio prisutan... Hej, na odbrani diplomskog rada, radi nesto totalno deseto...
Moram da napomen da nije u pitanju racunarska tehnika, vec tehnika informatika, mada to i nije tako bitno...
Na toj odbrani diplomskog rada, po molbi, prisustvovao je i cetvrti profesor, koji je tako pomno pratio izlaganje studenta, da je komisiju trebalo da bude sramota...
Ovo sve samo ide u prilog onoj prici o nezainteresovanosti... Kad tako jedan svecani cin,kao sto je odbrana diplomskog rada, prodje tako, da ne kazem kilavo, bez imalo entuzijazma... To je strasno...
Generalni problem nasega fakulteta je nezainteresovanost, kako nas studenata, tako i profesora. Kao da smo u nekom precutnom dogovoru, mi studenti se necemo buniti, a profesori ce nas pustati da se provlacimo... Dok god taje taj zacarani krug, nama nema pomoci...


Marko Аcović

CitatGeneralni problem nasega fakulteta je nezainteresovanost, kako nas studenata, tako i profesora. Kao da smo u nekom precutnom dogovoru, mi studenti se necemo buniti, a profesori ce nas pustati da se provlacimo... Dok god taje taj zacarani krug, nama nema pomoci...

Tuzno ali istinito. Zato studenti treba da se "probude" i da od fakulteta zahtevaju da im izadje u susret kako bi se resili svi tekuci problemi i kvalitet nastave podigao na visi nivo. Na pomoc, od strane bivsih studenata, uvek mozete da racunate ali prvo morate sami da se organizujete, da ulozite energiju kako bi se stvari pokrenule sa mrtve tacke.