Home » 2020

Yearly Archives: 2020

Najnovije objave

Kalendar

November 2024
M T W T F S S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Ambijentalna udobnost

Mihailo Knežević – Student generacije 2019/2020

Mihailo Knežević, diplomirani inženjer elektrotehnike i računarstva, proglašen je studentom generacije 2019/2020 na Fakultetu tehničkih nauka u Čačku. U toku studija na studijskom programu Elektrotehničkog i računarskog inženjerstva, modul Računarsko inženjerstvo, Mihailo Knežević je ostvario prosečnu ocenu 9,76 i nosilac je nagrade iz Fonda „Prof. dr Milivoje Urošević“ koja se tradicionalno dodeljuje najboljem studentu u generaciji. Mihajlo je upisao master studije Elektrotehničkog i računarskog inženjerstva na FTN Čačak i zaposlen je u kompaniji Vtool na poziciji inženjera verifikacije. http://www.ftn.kg.ac.rs/vest-606

Željko Jovanović odbranio doktorsku disertaciju

Asistent Fakulteta tehničkih nauka i saradnik Laboratorije za računarsku tehniku, Željko Jovanović, 9. oktobra 2020. godine na Elektronskom fakultetu u Nišu odbranio je doktorsku disertaciju, pod naslovom „Primena IT u unapređenju kvaliteta transporta pacijenata“. Željko Jovanović je osnovne studije završio na Tehničkom fakultetu u Čačku na studijskom programu Računarska tehnika.

Ko u klin, ko u ploču

Skoro da nema segmenta našeg društva u kome, kad se malo začeprka ne stigne do problema. Nažalost, kada treba ponuditi, a kamo li kada treba naći rešenje, tek tada na videlo isplivaju sve naše slabosti. Jednostavno prvo moramo naći krivca. A onda od rešenja problema nema ništa. Od svojih prvih koraka u struci shvatio sam da svaki čovek ima “svoje mesto pod Suncem”. Tačnije svaki čovek može da bude jako koristan član zajednice. Samo mu treba naći odgovarajuće mesto. Na kome će se on maksimalno iskazati u skladu sa svojim opštim kvalitetima. Ako bi se rukovodili ovim principom onda traženje krivca i njegova grčevita borba za opstanak ne bi ličili na – ko u klin, ko u ploču. Jednostavno, pojedinac koji nije ostvario rezultat ne bi težio da uporno traži – još jednu šansu. Umesto na mestu kome nije dorastao šansu bi dobio na mestu koje odgovara njegovim sposbnostima.

Šta je sa odgovornošću?

Slično važi i kad je odgovornost u pitanju. Makar se radilo samo o izgovrenoj reči. Bez obzira na lično osečanje i sklonosti moramo priznati da se pristup obrazovanju u svetu promenio. Pored toga što su mnoge struke nestale, a nove se pojavile treba reći savremeni svet zahteva dimanične stručnjake, koji se brzo prilagođavaju novim poslovima. I pri tome nisu opterećeni dužinom i dubinom obrazovanja koje su stekli. Shodno tome obrazovanje mora da bude selektivnije nego do sada. Pri tome se kao važno pitanje postavlja da li je sadašnji obim akademskih studija potreban Srbiji. Zar najbolji pokazatelj, da nešto “ne valja u državi Danskoj” nije činjenica da se u poslednjih deceniju ipo broj studenata doktorskih studija, ali i odbranjenih doktorskih teza nije drastično povećao.

Tu i tamo postavljaju se pitanja vezana za te studije. Ali pravih odgovora i pokazatelja koliko su one kvalitetne nema. Ako niko drugi, onda bi bar prosvetne vlasti morale da razmotre sve aspekte datih studija i javnosti predstave rezultate. Možda bi oni bili poražavajući, pa zato i ćutimo. Onda nas isključenje iz udruženja akreditacionih tela Evrope svakako ne bi iznenadilo.

Kao pokazatelj razmišljanja koje je u skladu sa naslovom ovog članka mogu da posluže stavovi predsednika SANU  i nekih bivših univerzitetskih profesora na temu formalnog i neformalnog obrazovanja. I opet imamo ko u klin ko u ploču. 

Pogled iza

U poslednje vreme trudim se da svedem delimične račune svog životnog delovanja. Jer za svođenje i pravljenje završnog računa života treba mnogo više vremena. Možda ga neću imati do kraja životnog kruga. Ali vredi pokušati. Pored stručnih aktivnosti jedna od stvari koja me je celog života okupirala bilo je pisanje. Ranije je to više bilo piskaranje, jer sam imao mišljenje da u pisanju nisam baš previše vešt. Ali kako obično – svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujemo – kasnije mi se učinilo da i nisam baš tako loš. Bar kad je pisanje u pitanju. Pogled iza bi trebalo da bude više retrospektiva onoga o čemu sam razmišljao i kako sam razmišljao.

Ne bih sada o svemu što sam napisao, ili o čemu sam pisao. Ovoga puta ću se ograničiti govoreći o tekstovima koje sam objavio u rubrici Blog na WEB portalu Laboratorije za računarsku tehniku. Do sada sam tamo objavio 54 članka. Prvi 22. marta 2012. godine, a do ovoga poslednji 11. decembra 2019. godine. Sam sam se iznenadio tolikom broju. Pogotovu što sam u međuvremenu bio aktivan i na ličnoj WEB prezentaciji (rasin.ddns.net) na kojoj sam objavio četiri članka. Jednoga dana i tu ću napraviti pogled iza.

Oglas za posao u firmi ETRAGE

Američka firma ETRAGE objavljuje oglas za posao u svojoj kancelariji u Čačku za poziciju QA Automation Engineer. Tekst oglasa dat je u  prilogu – QA job offer V3

Sa firmom Etrage možete se više upoznati preko njihove WEB prezentacije na adresi – www.etrage.com

36C3 konferencija

Chaos Communication Congress je godišnja konferencija na kojoj se prezentuju problemi bezbednosti u računarskim sistemima. Na sledećem linku možete pogledati neke od zanimljivih tema sa nedavno održane Chaos Communication Congress konferencije u Lajpcigu.

Chaos Communication Congress